Grób Tadeusza Kantora na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie został zdewastowany - skradziono elementy znajdującej się na nim rzeźby z brązu przedstawiającej chłopca w ławce czytającego książkę - poinformowała PAP Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych.
"Do dewastacji doszło prawdopodobnie w ostatni piątek, zawiadomiliśmy już policję, która prowadzi postępowanie w tej sprawie" - powiedziała w poniedziałek przedstawicielka ZCK.
Złodzieje ukradli z grobowca Tadeusza Kantora i jego matki Heleny z Bergerów Kantorowej elementy rzeźby przedstawiającej chłopca w ławce czytającego książkę: siedzisko ławki, krzyż i książkę, nawiązującej do najważniejszego spektaklu Tadeusza Kantora "Umarła klasa".
Jak przypomniał Tomasz Tomaszewski z Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, rzeźbę tę ustawił sam Tadeusz Kantor w 1987 roku, traktując to wtedy jako formę hołdu złożonego swojej matce.
Grób artysty był już kilkakrotnie dewastowany. Do najpoważniejszej kradzieży doszło w styczniu 2002 roku, kiedy dwóch złodziei ukradło z grobu Kantora rzeźbę chłopca. Policja odnalazła ją w mieszkaniu konkubiny jednego ze sprawców pociętą na mniejsze kawałki i przygotowaną do sprzedaży w punkcie złomu.
Tadeusz Kantor (1915-1990) to jeden z najważniejszych twórców i reformatorów XX-wiecznego teatru, malarz, scenograf, autor manifestów artystycznych. Był współzałożycielem Grupy Krakowskiej i założycielem Teatru Cricot 2, w którym łączył przedstawienie dramatyczne z wizją plastyczną, symbolicznym obrazem i gestem. Jego najgłośniejsze spektakle to "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę".
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).