Niezwykły Pantokrator

Prymas Polski poświęcił niezwykły wizerunek Chrystusa Pantokratora (Wszechstwórcy), 31 marca podczas Mszy rezurekcyjnej w stołecznym kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa - patrona Warszawy. Postać siedzącego na tronie Chrystusa mierzy 11 metrów i jest częścią prezbiterium, którego powierzchnia wynosi wynosi 200 m kw. Ks. Prymas poświęcił także stacje Drogi Krzyżowej i wizerunki Matki Bożej oraz

Prymas Polski poświęcił niezwykły wizerunek Chrystusa Pantokratora (Wszechstwórcy), 31 marca podczas Mszy rezurekcyjnej w stołecznym kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa - patrona Warszawy. Postać siedzącego na tronie Chrystusa mierzy 11 metrów i jest częścią prezbiterium, którego powierzchnia wynosi wynosi 200 m kw. Ks. Prymas poświęcił także stacje Drogi Krzyżowej i wizerunki Matki Bożej oraz bł. Władysława.

Wizerunek Chrystusa Pantokratora został wykonany przez grupę artystów z Gdańska techniką sgraffito. Polega ona na pokrywaniu muru warstwami różnie zabarwionego tynku, w tym przypadku szarożółtego, i zeskrobywaniu warstwy wierzchniej według wzoru. Chrystus siedzi na tronie, prawą ręką błogosławi, w lewej trzyma berło. Wzrok ma skierowany w stronę kościoła, tak, że można odnieść wrażenie, iż patrzy na nas. Po obu stronach Chrystusa umieszczone są symbole czterech Ewangelistów. Wokół głowy Chrystusa znajduje się złota aureola, jednak widać ją wyraźnie dopiero w świetle promieni słonecznych. Aureola została wykonana z 6 książeczek złota - ujawnia proboszcz parafii ks. Eugeniusz Ledwoch, budowniczy kościoła. Wizerunek Chrystusa Pantokratora góruje nad resztą prezbiterium. Wykonane jest ono w kształcie półkola, w formie płaskorzeźby umieszczono na nim wyobrażenia siedmiu sakramentów. Płyta ołtarza jest zrobiona z bielutkiego granitu afrykańskiego. W środku ołtarza są relikwie bł. Władysława - patrona Warszawy.
Ks. Prymas poświęcił również 15 stacji Drogi Krzyżowej, które są umieszczone na ścianach bocznych świątyni, a także wizerunki Matki Bożej Nieustającej Pomocy i bł. Władysława. Wykonane zostały one również techniką sgraffito. Postacie stacji są naturalnych wielkości, sceny tak wiernie oddają przebieg Drogi Krzyżowej, że wprowadzają w atmosferę męki Chrystusa i skłaniają do medytacji. Ponadto kard. Glemp poświęcił obraz Matki Bożej Czestochowskiej.
Wizerunek Chrystusa Pantokratora nawiązuje do architektury świątyni, która jest zbudowana w tzw. stylu bazylikowym, w którym wznoszono kościoły w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Dominującym elementem zewnętrznym kościoła są dwie olbrzymie kopuły wznoszące się wśród blokowisk stołecznego Ursynowa. Z daleka świątynia nie wygląda imponująco, jednak w środku uderza ogrom przestrzeni. Jedna szeroka nawa, ogromne miejsce dla chóru i rzadko spotykane w nowych kościołach balkony. Kościół ma powierzchnię 1,8 tys. metrów kwadratowych, a z balkonami 2,4 tys., co oznacza, że na raz pomieści się w nim do 5 tys. osób.
Budowla, którą wznoszono sześć lat kryje w sobie niespodzianki: z zewnątrz wydaje się, że patrzymy na boczne ściany kościoła, w rzeczywistości są to ściany kilkudziesięciu sal, w których mieści się obecnie szkoła podstawowa i gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, w jednej z sal jest przestronna sala gimnastyczna.
Z 30 tys. osób mieszkających na terenie parafii do kościoła uczęszcza około 5 tysięcy, z tego prawie połowa regularnie przystępuje do Komunii św. W parafii działa kilka ruchów, m.in. Odnowa w Duchu Świętym, Rodziny Nazaretańskie, Kółka Różańcowe, a także kilka wspólnot młodzieżowych: Ruch Światło-Życie. Parafia wydaje również własne pisemko "Brat".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
wiecej »