Pielgrzymka Papieża do Polski, media katolickie, Unia Europejska - to niektóre z tematów 317. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi rozpoczęli obrady w Warszawie. Zebranie potrwa aż pięć dni. Od poniedziałku 29 kwietnia do środy 1 maja biskupi będą obradować w sekretariacie KEP w Warszawie, 2 maja włączą się w wielką uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię Świ
Pielgrzymka Papieża do Polski, media katolickie, Unia Europejska - to niektóre z tematów 317. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi rozpoczęli obrady w Warszawie. Zebranie potrwa aż pięć dni. Od poniedziałku 29 kwietnia do środy 1 maja biskupi będą obradować w sekretariacie KEP w Warszawie, 2 maja włączą się w wielką uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię Świętej Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich, zaś 3 maja udadzą się do Częstochowy, aby uczestniczyć w koncelebrze na jasnogórskim szczycie w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski.
Biskupi zajmą się także m.in. sytuacją katolików polskich poza krajem i stanem opieki duszpasterskiej nad Polonią na kontynencie amerykańskim, australijskim i europejskim. Mówić będą o problemie imigracji i pomocy Kościoła w Polsce dla katolików na Wschodzie. Poruszą także problematykę perspektyw dialogu z Kościołami na Ukrainie.
Stan dyskusji nad Unią Europejską przedstawi abp Henryk Muszyński. Prymas Józef Glemp i bp Piotr Libera, sekretarz generalny KEP zrelacjonują X Sympozjum Biskupów Europejskich nt. młodzieży, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Rzymie. Ze stanem przygotowań Jana Pawła II do sierpniowej pielgrzymki do Polski zapozna Episkopat kard. Franciszek Macharski. Z kolei o idei i programie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod świątynie Opatrzności Bożej opowie kard. Józef Glemp.
Tradycyjnie na wiosenne zebranie KEP zaproszeni zostali przedstawiciele episkopatów z 20 krajów europejskich.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.