Prymas Polski kard. Józef Glemp pobłogosławił dziś odrestaurowaną Kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Renowacja był możliwa zwłaszcza dzięki wsparciu Polaków z zagranicy. Najstarszą, gotycką część kaplicy, odnowiono w latach 80. Teraz, po raz pierwszy od stu lat, wierni mogą zobaczyć dawny blask części renesansowo-barokowej kaplicy, z odnowionymi malowidłami stropu, uzupełnioną sztukaterią,
Prymas Polski kard. Józef Glemp pobłogosławił dziś odrestaurowaną Kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Renowacja był możliwa zwłaszcza dzięki wsparciu Polaków z zagranicy. Najstarszą, gotycką część kaplicy, odnowiono w latach 80. Teraz, po raz pierwszy od stu lat, wierni mogą zobaczyć dawny blask części renesansowo-barokowej kaplicy, z odnowionymi malowidłami stropu, uzupełnioną sztukaterią, złoceniami i wielkimi ekranami, na których wiszą wota.
Ponad 12 tys. różnorodnych wotów, które również odnowiono i zakonserwowano z powrotem zawisło w jasnogórskiej kaplicy. Łącznie, we wszystkich częściach kaplicy znajduje się 13 tys. 184 wota, a w magazynach Jasnej Góry pozostaje jeszcze wiele tysięcy innych.
Kaplicę ufundowali w XVII wieku biskupi Maciej i Stanisław.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.