Prymas Polski kard. Józef Glemp pobłogosławił dziś odrestaurowaną Kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Renowacja był możliwa zwłaszcza dzięki wsparciu Polaków z zagranicy. Najstarszą, gotycką część kaplicy, odnowiono w latach 80. Teraz, po raz pierwszy od stu lat, wierni mogą zobaczyć dawny blask części renesansowo-barokowej kaplicy, z odnowionymi malowidłami stropu, uzupełnioną sztukaterią,
Prymas Polski kard. Józef Glemp pobłogosławił dziś odrestaurowaną Kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Renowacja był możliwa zwłaszcza dzięki wsparciu Polaków z zagranicy. Najstarszą, gotycką część kaplicy, odnowiono w latach 80. Teraz, po raz pierwszy od stu lat, wierni mogą zobaczyć dawny blask części renesansowo-barokowej kaplicy, z odnowionymi malowidłami stropu, uzupełnioną sztukaterią, złoceniami i wielkimi ekranami, na których wiszą wota.
Ponad 12 tys. różnorodnych wotów, które również odnowiono i zakonserwowano z powrotem zawisło w jasnogórskiej kaplicy. Łącznie, we wszystkich częściach kaplicy znajduje się 13 tys. 184 wota, a w magazynach Jasnej Góry pozostaje jeszcze wiele tysięcy innych.
Kaplicę ufundowali w XVII wieku biskupi Maciej i Stanisław.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.