Prymas Polski kard. Józef Glemp pobłogosławił dziś odrestaurowaną Kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Renowacja był możliwa zwłaszcza dzięki wsparciu Polaków z zagranicy. Najstarszą, gotycką część kaplicy, odnowiono w latach 80. Teraz, po raz pierwszy od stu lat, wierni mogą zobaczyć dawny blask części renesansowo-barokowej kaplicy, z odnowionymi malowidłami stropu, uzupełnioną sztukaterią,
Prymas Polski kard. Józef Glemp pobłogosławił dziś odrestaurowaną Kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Renowacja był możliwa zwłaszcza dzięki wsparciu Polaków z zagranicy. Najstarszą, gotycką część kaplicy, odnowiono w latach 80. Teraz, po raz pierwszy od stu lat, wierni mogą zobaczyć dawny blask części renesansowo-barokowej kaplicy, z odnowionymi malowidłami stropu, uzupełnioną sztukaterią, złoceniami i wielkimi ekranami, na których wiszą wota.
Ponad 12 tys. różnorodnych wotów, które również odnowiono i zakonserwowano z powrotem zawisło w jasnogórskiej kaplicy. Łącznie, we wszystkich częściach kaplicy znajduje się 13 tys. 184 wota, a w magazynach Jasnej Góry pozostaje jeszcze wiele tysięcy innych.
Kaplicę ufundowali w XVII wieku biskupi Maciej i Stanisław.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.