Syria i Iran grożą Izraelowi odwetem

Syria i Iran zagroziły w czwartek Izraelowi odwetem za atak lotniczy na terenie Syrii. Według źródeł izraelskich celem ataku był konwój samochodów z rakietami przeciwlotniczymi dla bojowników libańskiego Hezbollahu.

Syryjski ambasador w Libanie Ali Abdul-Karim Ali powiedział, że Damaszek może z zaskoczenia odpowiedzieć na atak. Dodał, że nie może przewidzieć, kiedy odwet nastąpi, gdyż jego przygotowanie należy do odpowiednich władz.

Irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi potępił izraelski atak, nazywając go "brutalną napaścią", a jego zastępca Hosejn Amir Abdolahian ostrzegł - nie wdając się w szczegóły - że "atak reżimu syjonistycznego na peryferiach Damaszku będzie miał poważne konsekwencje dla Tel Awiwu".

Dyplomaci i syryjscy rebelianci utrzymują, że w nocy z wtorku na środę Izrael dokonał ataku lotniczego na terytorium Syrii, a celem ataku był konwój samochodów z rakietami przeciwlotniczymi dla bojowników libańskiego Hezbollahu. Syria zaprzecza tym doniesieniom i twierdzi, że celem ataku był wojskowy ośrodek badawczy na północny zachód od Damaszku.

Hezbollah, który wspiera syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada w jego działaniach podczas konfliktu w Syrii, zapewnił o swej "solidarności z władzami Syrii, jej wojskiem i narodem".

Rosja, która blokuje w ONZ wysiłki Zachodu podejmowane w celu wywarcia nacisku na władze Syrii, potępiła izraelski atak jako naruszenie prawa międzynarodowego.

Szczegóły na temat środowego nalotu są - jak pisze agencja Reutera - skąpe i częściowo sprzeczne. Syria utrzymuje, że izraelskie samoloty, lecące na niskiej wysokości, by uniknąć namierzenia radarem, nadleciały od strony Libanu i zaatakowały wojskowy ośrodek badawczy w miejscowości Dżamraja na północny zachód od Damaszku. Tymczasem dyplomaci i rebelianci mówią, że samoloty zaatakowały jadący do Libanu konwój z bronią, przeznaczoną najpewniej dla sojusznika Asada - Hezbollahu. Rebelianci utrzymują, że to oni, a nie Izrael, zniszczyli wojskowy obiekt w miejscowości Dżamraja.

Zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA powiedzieli, że na zaatakowanych pojazdach znajdowały się również zaawansowane technicznie rosyjskie rakiety SA-17, które dałyby Hezbollahowi możliwość zestrzeliwania izraelskich odrzutowców, śmigłowców i samolotów bezzałogowych.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAN, IZRAEL, SYRIA, WOJNA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Niedziela
dzień
13°C Niedziela
wieczór
12°C Poniedziałek
noc
11°C Poniedziałek
rano
wiecej »