Współczesna młodzież podlega radykalnym przemianom. Urodzeni w epoce cyfrowej, pod jej wpływem młodzi kształtują swój język komunikacji, a także percepcję świata.
Wszystko to tworzy nową kulturę, którą Kościół musi uwzględniać w swej misji – powiedział kard. Gianfranco Ravasi w watykańskim Biurze Prasowym. Zaprezentował on dziennikarzom temat sesji plenarnej Papieskiej Rady Kultury, która odbędzie się w przyszłym tygodniu. Zostanie poświęcona nowej kulturze młodzieży.
Pierwsza część czterodniowych obrad będzie służyła poznaniu współczesnej młodzieży. W drugiej zaś podjęta zostanie refleksja nad tym, jak w tym kontekście kulturowym wprowadzać nowe pokolenia w wiarę. Kard. Ravasi przyznał, że nie jest to łatwe. Od młodych oddziela nas bowiem coraz większa przepaść. Coraz bardziej bowiem wyobcowują się oni z naszego świata, uciekają od jego złożoności. Sami zaś są pełni sprzeczności – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.
„Są odcięci od naszego świata, od życia społecznego, polityki, a przy tym to właśnie oni pozostają w stałym kontakcie, dzięki nowoczesnym środkom komunikacji. Pogardzają zazwyczaj wielką kulturą, ale z drugiej strony muzyka jest jedną z podstawowych treści ich życia, nie rozstają się ze słuchawkami. Mówi się, że są leniwi, obojętni, a przy tym zarzucają nam, starszym, że nie dajemy im pola do działania, że skazaliśmy ich na bezrobocie. Są egocentrykami, na pewno są zamknięci we własnym ego, ale to przecież oni są główną siłą wolontariatu. Są niewolnikami mody, stereotypów, ale czują się wyzwoleni, wolni od wszelkich uwarunkowań. Długo można by jeszcze wyliczać te sprzeczności, które prawdopodobnie są też ich bogactwem” – dodał kard. Ravasi.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.