Abp Jędraszewski: To szansa na znalezienie odpowiedzi na trudne pytania.
Abp Marek Jędraszewski zauważa, że "Dialogi w katedrze", poświęcone ważnym pytaniom na temat wiary, wprawiły w zdumienie wszystkich - jego samego, organizatorów i uczestników. Dlaczego? "Bo było nas bardzo wielu". Metropolita łódzki ma nadzieję, że podobnie będzie przy okazji kolejnych spotkań. Najbliższe odbędzie się już w piątek (8 lutego), a będzie poświęcone wierze i cierpieniu. Co miesiąc będą podejmowane kolejne tematy.
Zdaniem abpa Jędraszewskiego ważne jest, aby o wierze mówić w miejscu, które jest dla każdego biskupa diecezjalnego miejscem najważniejszym, w jego katedrze. "Chodzi o to, żeby z jego katedry biskupiej popłynęły słowa o tym, co znaczy wierzyć, co znaczy spotykać się z problemami, jakie rodzi wiara, jak znaleźć właściwą odpowiedź na wyzwania, jakie napotyka dzisiaj człowiek wierzący" - podkreśla pasterz Kościoła w Łodzi.
"Pierwsze spotkanie w katedrze wprawiło w zdumienie wszystkich - mnie osobiście bardzo, ale też samych organizatorów, którzy wspierali mnie w tym przedsięwzięciu, ale też tych, którzy przybyli do katedry - bo było nas bardzo wielu" - zauważa abp Jędraszewski. "I chociaż to spotkanie trwało dwie godziny, w późny piątkowy wieczór, ludzie trwali, chcąc zgłębiać przynajmniej niektóre pytania związane z problematyką wiary i rozumu" - dodaje metropolita łódzki.
Kolejne tematy podejmowane będą co miesiąc. Najbliższe spotkanie, 8 lutego o godz. 19.30, poświęcone jest wierze i cierpieniu.
Według abpa Jędraszewskiego konieczne jest spojrzenie na nauczanie Kościoła poprzez konkretne, bardzo ważne problemy. "Także problemy, z którymi wierni spotykają się na co dzień i na co dzień muszą się z nimi zmagać. Czasem dotykają ich osobiście, a czasem te pytania czy wręcz zarzuty pod adresem Kościoła spotykają u innych. Na te zarzuty trzeba umieć znaleźć sensowną, mądrą odpowiedź" - podkreśla hierarcha.
Metropolita łódzki przypomina, że w kontekście "Dialogów" warto przypomnieć sobie słowa św. Piotra "Umiejcie uzasadnić nadzieję, która w Was jest". ["Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest", 1P 3,15] "Bo chrześcijanie, wierzący, mają nadzieję - zwłaszcza nadzieję życia wiecznego - która sprawia, że ich styl życia jest bardzo określony. Ale jak to uzasadnić? Jak to uzasadnić wobec siebie i wobec innych? Jak znaleźć właściwe słowa?" - zastanawia się abp Jędraszewski. Jego zdaniem "Dialogi w katedrze" są szansą, by "to słowo znaleźć, nauczyć się na te problemy odpowiedzieć - sobie i innym". To także okazja doświadczenia wspólnoty Kościoła, "który skupia się wokół swojego biskupa jako tego, który naucza". "To także fantastyczne doświadczenie Kościoła, tego kim my jesteśmy, wsłuchani w głos tego, który, z racji swojej misji, jest następcą Apostołów i który za główne swoje zadanie ma strzeżenie depozytu wiary, nauczanie tego, co głosi Kościół. Bo tu nie chodzi przecież o moje nauczanie, o moje nowe pomysły teologiczne. To nie to miejsce. Tu chodzi o to, aby być świadkiem wiary Kościoła" - podkreśla abp Jędraszewski.
Metropolita łódzki uważa, że wysoka frekwencja podczas pierwszego spotkania świadczy o tym, że "ten rodzaj doświadczenia Kościoła jest wszystkim potrzebny". Ma też nadzieję, że z równie dużym odzewem spotkają się kolejne "Dialogi w katedrze".
"Dialogi w katedrze" to comiesięczne spotkania abpa Marka Jędraszewskiego z wiernymi. Metropolita łódzki odpowiada w ich trakcie na pytania, przesłane poprzez internet oraz zadawane "na żywo". Najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek, 8 lutego o godz. 19.30 w bazylice archikatedralnej w Łodzi. Temat: "Wiara i cierpienie".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.