Kard. Bertone: Wiara wzbogaca więzi społeczne

Droga Piotra” to tytuł wystawy otwartej z okazji Roku Wiary w Zamku Anioła w Rzymie. Jej inauguracji dokonał watykański sekretarz stanu, który mówił przy tej okazji o znaczeniu wiary dla życia ludzi i całych społeczeństw.

„Historia św. Piotra przypomina nam, że wiara nie jest rezultatem naszego rozumowania czy też spadkiem, który otrzymujemy, nawet jeśli został on opłacony krwią męczenników” – podkreślił kard. Tarcisio Bertone wskazując, że wiara to dar Boga, a kiedy jest on w pełni przeżywany, zmienia ludzką kondycję. Watykański hierarcha przypomniał, że w ciągu wieków chrześcijanie przyczynili się do budowy dobra wspólnego społeczeństw, w których przyszło im żyć. „Wiedzą o tym także światowe demokracje, nawet jeśli patrzą na to z perspektywy czysto laickiej” – podkreślił kard. Bertone.

Zauważył, że żadne społeczeństwo nie jest w stanie przetrwać bez silnego sojuszu swych obywateli opierającego się na wzajemnym zaufaniu, odpowiedzialności za drugiego, trosce o sprawiedliwość i wartości wypływające z rozumu. „Te wartości wiara może jedynie ubogacić i umocnić” – podkreślił watykański sekretarz stanu otwierając wystawę dedykowaną drodze wiary św. Piotra.

„Na ekspozycji prezentowane są dzieła pochodzące z największych europejskich muzeów” – mówi kurator wystawy ks. Alessio Geretti:

„Myśleliśmy, że w Roku Wiary dobrze byłoby opowiedzieć o wierze nie w sposób abstrakcyjny, ale właśnie na przykładzie ludzkiej i duchowej przygody Apostoła Piotra. Tym kryterium kierowaliśmy się przy jej tworzeniu. Linią przewodnią nie są poszczególne szkoły artystyczne, ale wydarzenia z życia Piotra, różne wymiary wiary w jego życiu i to, jak wpływa ona na jego egzystencję. Wykorzystujemy do tego różnorodne środki: słowo pisane, scenki teatralne, projekcję filmów, muzykę, światło. Wystawa kończy się zaproszeniem do wyjścia na balkon Zamku Anioła i spojrzenia na kopułę bazyliki św. Piotra, by pomyśleć, że tam właśnie zakończyła się, a w pewien sposób też zaczęła na nowo droga Piotra”.

Rzymska wystawa „Droga Piotra” będzie czynna w Zamku Anioła do 1 maja br.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »