Droga Piotra” to tytuł wystawy otwartej z okazji Roku Wiary w Zamku Anioła w Rzymie. Jej inauguracji dokonał watykański sekretarz stanu, który mówił przy tej okazji o znaczeniu wiary dla życia ludzi i całych społeczeństw.
„Historia św. Piotra przypomina nam, że wiara nie jest rezultatem naszego rozumowania czy też spadkiem, który otrzymujemy, nawet jeśli został on opłacony krwią męczenników” – podkreślił kard. Tarcisio Bertone wskazując, że wiara to dar Boga, a kiedy jest on w pełni przeżywany, zmienia ludzką kondycję. Watykański hierarcha przypomniał, że w ciągu wieków chrześcijanie przyczynili się do budowy dobra wspólnego społeczeństw, w których przyszło im żyć. „Wiedzą o tym także światowe demokracje, nawet jeśli patrzą na to z perspektywy czysto laickiej” – podkreślił kard. Bertone.
Zauważył, że żadne społeczeństwo nie jest w stanie przetrwać bez silnego sojuszu swych obywateli opierającego się na wzajemnym zaufaniu, odpowiedzialności za drugiego, trosce o sprawiedliwość i wartości wypływające z rozumu. „Te wartości wiara może jedynie ubogacić i umocnić” – podkreślił watykański sekretarz stanu otwierając wystawę dedykowaną drodze wiary św. Piotra.
„Na ekspozycji prezentowane są dzieła pochodzące z największych europejskich muzeów” – mówi kurator wystawy ks. Alessio Geretti:
„Myśleliśmy, że w Roku Wiary dobrze byłoby opowiedzieć o wierze nie w sposób abstrakcyjny, ale właśnie na przykładzie ludzkiej i duchowej przygody Apostoła Piotra. Tym kryterium kierowaliśmy się przy jej tworzeniu. Linią przewodnią nie są poszczególne szkoły artystyczne, ale wydarzenia z życia Piotra, różne wymiary wiary w jego życiu i to, jak wpływa ona na jego egzystencję. Wykorzystujemy do tego różnorodne środki: słowo pisane, scenki teatralne, projekcję filmów, muzykę, światło. Wystawa kończy się zaproszeniem do wyjścia na balkon Zamku Anioła i spojrzenia na kopułę bazyliki św. Piotra, by pomyśleć, że tam właśnie zakończyła się, a w pewien sposób też zaczęła na nowo droga Piotra”.
Rzymska wystawa „Droga Piotra” będzie czynna w Zamku Anioła do 1 maja br.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.