Wyjście Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) z koalicji rządowej jest wciąż sprawą otwartą. Minister oświaty Litwy, mimo zapowiedzi, nie podpisał w środę dokumentu przewidującego ułatwienia na maturze z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.
"Minister próbuje grać na zwłokę. To napawa niepokojem" - powiedział w środę PAP wiceprzewodniczący Sejmu Jarosław Narkiewicz.
W środę minister oświaty i nauki Litwy Dainius Pavalkis udał się do Brukseli. Przed odlotem powiedział PAP, że dokumentu nie podpisał z przyczyn formalnych i zapewnił, że zrobi to w przyszłym tygodniu.
We wtorek przewodniczący AWPL, eurodeputowany Waldemar Tomaszewski zapowiedział, że jeżeli minister nie podpisze dokumentu do środy, jego ugrupowanie wyjdzie z koalicji rządowej. Taką możliwość Akcja Wyborcza zamierza rozważyć na najbliższym posiedzeniu rady politycznej partii.
Kwestia ulg w ocenie egzaminu z języka litewskiego dla tegorocznych maturzystów jest obecnie najbardziej palący problemem Polaków na Litwie.
Nowa redakcja ustawy o oświacie, którą przyjął litewski parlament w 2010 roku przewiduje ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego w szkołach litewskich i mniejszości narodowych. Ujednolicony egzamin maturalny ma obowiązywać już od tego roku, tymczasem program nauczania języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych został ujednolicony z programem szkół litewskich dopiero przed dwoma laty. W związku z tym maturzyści szkół litewskich i mniejszości narodowych nie mają równych szans i ci ostatni domagają się ułatwień przy zdawaniu egzaminu maturalnego.
Dokument przewidujący ułatwienia w ocenie egzaminu z litewskiego minister Pavalkis miał podpisać już w ubiegły czwartek. Podczas posiedzenia Rady Koalicyjnej, w poniedziałek, padło zapewnienie, że dokument zostanie podpisany do środy, tymczasem jego podpisanie zostało odroczone do przyszłego tygodnia.
"Takie działania są wyrazem braku szacunku dla AWPL, partnera koalicyjnego" - uważa Narkiewicz.
Premier Algirdas Butkeviczius zapowiedzi AWPL o wystąpieniu z koalicji rządzącej w środę w rozmowie z dziennikarzami określił mianem "akcji PR-owskiej przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego" w 2014 roku. Premier wyraził przekonanie, że "w przyszłym tygodniu wszystkie kropki nad +i+ zostaną postawione".
Program centrolewicowego rządu Litwy, który rozpoczął pracę w grudniu 2012 r., przewiduje rozwiązanie konkretnych problemów, z którymi boryka się polska mniejszość. Zakłada m.in. zalegalizowanie podwójnych zapisów nazw ulic, oryginalnej pisowni polskich nazwisk w dokumentach, a także rewizję niektórych założeń ustawy o oświacie, krytykowanej przez Polaków.
W skład rządu wchodzą: Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Partia Pracy, Akcja Wyborcza Polaków na Litwie i ugrupowanie Porządek i Sprawiedliwość.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.