Są dwa projekty uchwał: jeden PO, drugi senatorów różnych ugrupowań
Dwa projekty uchwał – jeden PO, drugi grupy senatorów z różnych ugrupowań – będą rozpatrywane na dzisiejszym posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej.
Pierwszy projekt „w sprawie upamiętnienia Jego Ekscelencji Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka” zgłosili dwaj senatorowie PiS – Kazimierz Jaworski i Waldemar Kraska, senator PO Jan Filip Libicki oraz reprezentująca w Senacie PSL Andżelika Możdżanowska.
„Był jednym z najważniejszych obrońców polskości, gdy pod naporem totalitarnych trendów XX wieku w śmiertelnym zagrożeniu znalazła się dusza narodu” – napisali o abp. Tokarczuku autorzy projektu.
„Senat Rzeczypospolitej oddaje cześć Jego pamięci. Wspomnienie o Arcybiskupie Ignacym niech nam uzmysławia, iż nasz kraj, gdy wszystkie inne siły życiowe upadły, w najtrudniejszych próbach mógł liczyć na Kościół i duchownych” – podkreślili senatorowie.
Autorami drugiego projektu uchwały - „w sprawie upamiętnienia arcybiskupa Ignacego Tokarczuka” - jest 11 senatorów Platformy Obywatelskiej.
W swoim projekcie podkreślają, że abp Ignacy Tokarczuk przejdzie do historii „jako symbol oporu wobec totalitaryzmu komunistycznego i pionier tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w oparciu o ideę solidarności, zanim złączyła ona Polaków w 1980 r.”.
„Wybudowanie przez biskupa Tokarczuka bez zezwolenia władz komunistycznych 430 kościołów i kaplic w diecezji przemyskiej stało się wyjątkowym fenomenem w całym bloku wschodnim” – przypominają senatorowie PO.
Jak dodają, abp Tokarczuk nie zmienił swej linii duszpasterskiej „mimo licznych represji i prowokacji wymierzonych w jego osobę. Jego odwaga, zaufanie duchowieństwu i wiernym, stworzenie atmosfery wspólnej odpowiedzialności za realizowane zadania duszpasterskie, zorganizowanie systemu pomocy finansowej, gdy nakładano na duchowieństwo i wiernych dotkliwe kary pieniężne, okazały się skutecznym narzędziem obrony wobec ateizmu i niszczenia Kościoła rzymskokatolickiego”.
„Dla wielu osób – także z kręgów laickiej opozycji i środowisk niepodległościowych - był niekwestionowanym autorytetem, a swoją niezłomną postawą dawał innym przykład. Cechowała go wielka wrażliwość na ludzką krzywdę” – zaznaczają senatorowie.
„Senat Rzeczypospolitej oddaje cześć Jego pamięci” – podkreślają autorzy projektu uchwały.
Projekty uchwał mają zostać przedstawione na dzisiejszym, wieczornym posiedzeniu senackiej Komisji Ustawodawczej. To, który z nich będzie dalej procedowany, senatorowie zadecydują w głosowaniu.
Abp Ignacy Tokarczuk sprawował rządy w diecezji przemyskiej w latach 1965–1993. W 1991 r. papież Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupiej, a niespełna rok później ustanowił pierwszym metropolitą nowo powstałej metropolii przemyskiej. Zmarł 29 grudnia 2012 r., miesiąc przed swoimi 95. urodzinami. Pochowany został 2 stycznia w podziemiach archikatedry przemyskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.