Wysoki przedstawiciel rosyjskiego prawosławia docenił wkład Benedykta XVI w rozwój dialogu katolicko-prawosławnego.
Kierujący Wydziałem Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego metropolita Hilarion Ałfiejew uznał ów rozwój za dynamiczny. Wyraził też nadzieję, że jego następca będzie działał w podobnym duchu.
Hilarion Ałfiejew zaznaczył, że stosunek patriarchatu moskiewskiego do ustępującego papieża jest bardzo pozytywny, gdyż za pontyfikatu Benedykta XVI dynamika rozwoju w stosunkach prawosławno-katolickich była bardzo dobra. W ocenie prawosławnego hierarchy Benedykt XVI umie bronić interesów swojego Kościoła i jest w najlepszym tego słowa znaczeniu tradycjonalistą. Nie zdobył zbyt wielkiej popularności wśród dziennikarzy, ale cieszył się uznaniem w Kościele katolickim i prawosławnym. Właśnie jego tradycjonalizm jest doceniany w patriarchacie moskiewskim i od nowego papieża oczekuje się tu kontynuacji dotychczasowej linii nauczania zgodnego z tradycyjną teologią i moralnością. Obrona tradycyjnych wartości rodzinnych, sprzeciw wobec aborcji, eutanazji i postawa wobec innych ważkich problemów współczesnego świata czynią Kościół katolicki naturalnym sprzymierzeńcem rosyjskiego prawosławia – ocenił metropolita Hilarion.
Pogląd ten podziela nowy ambasador Federacji Rosyjskiej w Watykanie. Aleksandr Awdiejew uważa, że co do wielu problemów globalnych Stolica Apostolska i patriarchat moskiewski mają wspólny punkt widzenia. W wywiadzie dla Radia „Głos Rosji” dyplomata podkreślił ogromne znaczenie, jakie miała wizyta Cyryla I w Polsce i podpisanie dokumentu o pojednaniu narodów Rosji i Polski.
Zdaniem Awdiejewa Kościół katolicki, a zwłaszcza Benedykt XVI w rozmywaniu moralnych fundamentów społeczeństw i niezaspokojeniu socjalno-ekonomicznych potrzeb ludności w krajach zamieszkiwanych przez katolików dopatruje się przyczyn kryzysu światowego. Ambasador stwierdził, że patriarchat moskiewski już od dawna mówił o tych sprawach. Według niego podobną jak patriarchat diagnozę procesów zachodzących w świecie stawia Watykan. Dlatego obydwa Kościoły posiadają wspólną płaszczyznę do dialogu i wspólnego działania.
Wizyty Papieża na Kubie i Cyryla I w Polsce Awdiejew zalicza do historycznych. Podpisanie przez patriarchę i abp. Józefa Michalika dokumentu wzywającego polskich katolików i rosyjskich prawosławnych oraz obydwa narody do pojednania uważa on za wydarzenie ważne dla całego świata chrześcijańskiego. „Z żadnym z krajów katolickich Rosja nie miała tak ostrych międzypaństwowych i międzykościelnych relacji” – oznajmił rosyjski ambasador przy Watykanie.
Przypomnieć należy, że Aleksandr Awdiejew jest autorem oświadczenia Dumy Państwowej w sprawie zbrodni katyńskiej.
Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.
Do wyboru nowego papieża potrzeba dwóch trzecich głosów, czyli 89.
Co powiedział Jan Paweł II, co Benedykt XVI, a co Franciszek?
Poprzedzające konklawe spotkania kardynałów przeżył on jako „piękne i poważne rekolekcje”.
Na godzinę 10.00. zaplanowano Mszę św. Pro eligendo Romano Pontifice (o wybór papieża rzymskiego).