Reklama

Oaza na Jasnej Górze

„Narodzić się na nowo” – to hasło Ruchu Światło-Życie na kolejny rok formacji

Reklama

Ruch Światło-Życie (Oaza) – to bez wątpienia najważniejszy ruch odnowy Kościoła, któremu zawdzięczamy siłę polskiego katolicyzmu. Jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (Oazą Rodzin). Rozwija się nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach. Ostatnio także w Chinach. Co roku w lutym odpowiedzialni, księża i świeccy, spotykają się na kongregacji, aby przyjrzeć się kondycji ruchu i popatrzeć w przyszłość.

– Kongregacja jest taką zapowiedzią, zaczynem, który trzeba potem rozwinąć, żeby to przyniosło plon obfity w naszych sercach – tłumaczy ks. Marek Borowski, Moderator Krajowy Domowego Kościoła. Małgorzata i Marceli Moroń z Katowic działają w Oazie Rodzin. – Jesteśmy pierwszy raz na tym spotkaniu, bo jesteśmy króciutko w Domowym Kościele, ale jesteśmy zachwyceni tym Ruchem – podkreślają. – Daje nam w obecnych czasach przede wszystkim siłę do bycia, i do trwania w tym świecie, poczucie wspólnoty. To jest siła, bo człowiek wie, że za plecami ma ludzi, którzy zawsze pomogą.
Konferencję na temat „Kościół w epoce nowej ewangelizacji – wyzwania i inspiracje” wygłosił bp Edward Dajczak, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Mówił o sytuacji i roli Kościoła w epoce nowej ewangelizacji, w świecie milczącej apostazji, kiedy chrześcijanie milczą wtedy, kiedy im milczeć nie wolno. Jak powiedział kiedyś kard. Ratzinger: Kościół za bardzo zajmuje się sobą, a za mało Bogiem. Żeby mówić o ewangelizacji, trzeba wpierw nabrać dystansu do samego siebie, trzeba być człowiekiem uległym Bogu, żeby nie zniechęcić innych do szukania Boga. „Może ewangelizacja musi zacząć się od tego, że będzie się głośno, normalnie rozmawiać o Bogu? Żeby Bóg pojawiał się w różnych miejscach?” – pytał bp. Dajczak.
Ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny, w słowie programowym stwierdził, że potrzeba dziś radykalnego nawrócenia całego Ruchu, oraz że wspólnota prawdziwie misyjna może przezwyciężyć podziały i wewnętrzne napięcia. „Dzielenie się Ewangelią jest trudne, ponieważ ewangelizacja nie jest priorytetem i brakuje takich nawyków. Jeżeli działania ewangelizacyjne nie są częścią stylu życia, zostaną wyparte przez inne działania. Wiara powinna być częścią codziennych rozmów”.


W czasie spotkania odbyła się promocja płyty CD zatytułowanej „Światło-Życie”, a nagranej przez zespół NEW LIFE’M. „Płyta powstała z inspiracji ks. Henryka Bolczyka, wieloletniego moderatora Ruchu Światło Życie” – mówi Marcin Pospieszalski. „Po naszym graniu w Carlsbergu powiedział: a może byście nagrali piosenki roku Ruchu Światło-Życie? Niektóre z nich żyją dosyć krótko, tylko właśnie przez rok, później jakoś odchodzą. I postanowiliśmy nagrać piosenki roku”. Album zawiera 12 piosenek w aranżacjach i wykonaniu zespołu New Life'm.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. w bazylice jasnogórskiej. Przewodniczył jej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Chciałbym wyrazić moją radość i wdzięczność Bogu i ludziom za charyzmat Ruchu Światło-Życie, a przede wszystkim za osoby, które go powołały, i są świadkami darów Ducha Świętego dla Kościoła w Polsce, i poza jego granicami – mówił w homilii. W kongregacji uczestniczył bp Adam Szal z Przemyśla, delegat Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie.

 


 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama