Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka przestrzegł we wtorek biznesmenów, by nie wspierali finansowo białoruskiej opozycji, bo zostanie to uznane za walkę przeciwko państwu. Mówił o tym na naradzie poświęconej Radzie Rozwoju Przedsiębiorczości.
"Jeśli ktoś z biznesmenów będzie finansować +piątą kolumnę+ (tak Łukaszenka określa opozycję - PAP) albo w jakiś inny sposób wywierać negatywny wpływ na społeczeństwo, to uznam, że włączył się w walkę polityczną, w walkę przeciwko państwu. A ona rządzi się swoimi prawami. Niech potem tacy biznesmeni się nie skarżą" - oświadczył prezydent.
Łukaszenka przestrzegł również przedsiębiorców przed zabieganiem o "parasol" państwa. "Wszelkie próby wpływania przez biznesmenów na organy władzy państwowej w celu stworzenia +parasola+ dla własnego dobrobytu skończą się niepowodzeniem takich inicjatyw i struktur" - oznajmił.
Dodał, że celem biznesmenów nie powinno być zdobywanie ulg i dotacji z budżetu, tylko "zwiększanie wkładu sektora prywatnego w tworzenie produktu krajowego brutto i efektywności naszej gospodarki".
Według niego normą powinien stać się udział biznesu w projektach socjalnych. "Wtedy ludzie będą was szanować. I nie będzie dyskusji o negatywnym wizerunku biznesmenów" - oznajmił.
Według szefów organizacji zrzeszających przedsiębiorców na Białorusi potrzebna jest liberalizacja warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy skarżą się m.in., że mimo podpisania przez prezydenta dyrektywy o liberalizacji w 2010 r., w której nakazano umożliwić firmom wykup dzierżawionych pomieszczeń, w praktyce nadal nie jest to możliwe.
Wskazują oni też na zbyt wysokie oprocentowanie kredytów, przez co firmy nie mają funduszy na finansowanie swoich przedsięwzięć.
Utworzona dekretem prezydenckim z 1999 r. Rada Rozwoju Przedsiębiorczości skupia m.in. przedstawicieli, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw oraz organów władzy państwowej. Jej celem jest obrona interesów białoruskich przedsiębiorców oraz zgłaszanie władzom ich propozycji i problemów.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.