Konklawe w sensie ścisłym to dość późny wynalazek. Do IV wieku papieża wybierał cały rzymski Kościół – zarówno duchowieństwo, jak i lud.
I nie chodziło o demokrację, tylko o teologię urzędu biskupiego. Biskup jest wobec Kościoła obrazem Oblubieńca, którym jest Chrystus. Myślenie o urzędzie biskupim jest takie jak o małżeństwie. Biskup jest oblubieńcem, Kościół – oblubienicą, a ponieważ to jest małżeństwo, to musi być zgoda obu stron. Kolejne przepisy i obostrzenia przy wyborze papieży rodziły się z refleksji nad różnymi problemami i nadużyciami. Jacek Dziedzina rozmawia z ks. bp. Grzegorzem Rysiem o tym skąd wzięły się najważniejsze przepisy dotyczące konklawe i jak kształtował się autorytet papieski
Poza tym w numerze:
Bezbronna Prawda [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Jezus przed Piłatem. Dziwna rozmowa – przesłuchanie. Konfrontacja prawdy i bełkotu, wolności i zniewolenia, pokory i pychy, miłości ze słabo maskowanym egoizmem. Zastanawiam się, ile Piłata jest we mnie? I kto tu kogo sądzi?” – zastanawia się ks. Jaklewicz w kolejnym kazaniu pasyjnym. Piłat nie był na tyle zepsuty, by nie dostrzec światła, które biło od Jezusa. Dlatego się szarpał, kluczył, manewrował. Chciał ocalić wszystko: posadę, łaskę cesarza, uznanie ludu, poczucie sprawiedliwości i życie niewinnego. Ale tak się nie da. Nie można służyć Bogu i mamonie, dać Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.
Odpis zamiast Funduszu [Andrzej Grajewski]
Podczas spotkania Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych ustalono, że Fundusz Kościelny ma zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem z podatku, tzw. asygnatą, w wysokości 0,5 proc. Pieniądze od podatników otrzyma fiskus, który przekaże je następnie Kościołowi. Dobrowolny odpis podatkowy obowiązywałby od 1 stycznia 2014 r., czyli obejmowałby już zeznanie podatkowe za rok 2013.Porozumienie o odpisie na poziomie 0,5 proc. jest ustępstwem ze strony Kościoła, ponieważ Kościół zrzeka się jednocześnie roszczeń w stosunku do ziemi zrabowanej w czasach PRL, która nadal pozostaje w rękach państwa.
Młodzież płynie... [Agata Puścikowska]
Najpierw powstał program Wyspa Skarbów. Wyspa się rozrosła i od kilku lat, razem z młodzieżą, instruktorzy „pływają” po Archipelagu Skarbów. W poszukiwaniu prawdziwej miłości, prawdziwego szczęścia. Chodzi o polski, autorski program profilaktyczny, który, dostosowany do naszych realiów, pozwali stosunkowo niskimi kosztami zapobiegać szkodliwym zachowaniom seksualnym wśród młodzieży, a także wszelkiego rodzaju uzależnieniom. Bo nie jest tak, jak piszą w kolorowych magazynach. Młodzi chcą czekać z seksem do ślubu, chcą szczęśliwej rodziny. Jednak żeby bez kata strofy dopłynęli do wielkiego skarbu, trzeba im pomóc.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.