Reklama

GN: Wybory pod kluczem

Konklawe w sensie ścisłym to dość późny wynalazek. Do IV wieku papieża wybierał cały rzymski Kościół – zarówno duchowieństwo, jak i lud.

Reklama

I nie chodziło o demokrację, tylko o teologię urzędu biskupiego. Biskup jest wobec Kościoła obrazem Oblubieńca, którym jest Chrystus. Myślenie o urzędzie biskupim jest takie jak o małżeństwie. Biskup jest oblubieńcem, Kościół – oblubienicą, a ponieważ to jest małżeństwo, to musi być zgoda obu stron. Kolejne przepisy i obostrzenia przy wyborze papieży rodziły się z refleksji nad różnymi problemami i nadużyciami. Jacek Dziedzina rozmawia z ks. bp. Grzegorzem Rysiem o tym skąd wzięły się najważniejsze przepisy dotyczące konklawe i jak kształtował się autorytet papieski

Poza tym w numerze:

Bezbronna Prawda [ks. Tomasz Jaklewicz]

„Jezus przed Piłatem. Dziwna rozmowa – przesłuchanie. Konfrontacja prawdy i bełkotu, wolności i zniewolenia, pokory i pychy, miłości ze słabo maskowanym egoizmem. Zastanawiam się, ile Piłata jest we mnie? I kto tu kogo sądzi?” – zastanawia się ks. Jaklewicz w kolejnym kazaniu pasyjnym. Piłat nie był na tyle zepsuty, by nie dostrzec światła, które biło od Jezusa. Dlatego się szarpał, kluczył, manewrował. Chciał ocalić wszystko: posadę, łaskę cesarza, uznanie ludu, poczucie sprawiedliwości i życie niewinnego. Ale tak się nie da. Nie można służyć Bogu i mamonie, dać Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.


Odpis zamiast Funduszu [Andrzej Grajewski]

Podczas spotkania Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych ustalono, że Fundusz Kościelny ma zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem z podatku, tzw. asygnatą, w wysokości 0,5 proc. Pieniądze od podatników otrzyma fiskus, który przekaże je następnie Kościołowi. Dobrowolny odpis podatkowy obowiązywałby od 1 stycznia 2014 r., czyli obejmowałby już zeznanie podatkowe za rok 2013.Porozumienie o odpisie na poziomie 0,5 proc. jest ustępstwem ze strony Kościoła, ponieważ Kościół zrzeka się jednocześnie roszczeń w stosunku do ziemi zrabowanej w czasach PRL, która nadal pozostaje w rękach państwa.


Młodzież płynie... [Agata Puścikowska]

Najpierw powstał program Wyspa Skarbów. Wyspa się rozrosła i od kilku lat, razem z młodzieżą, instruktorzy „pływają” po Archipelagu Skarbów. W poszukiwaniu prawdziwej miłości, prawdziwego szczęścia. Chodzi o polski, autorski program profilaktyczny, który, dostosowany do naszych realiów, pozwali stosunkowo niskimi kosztami zapobiegać szkodliwym zachowaniom seksualnym wśród młodzieży, a także wszelkiego rodzaju uzależnieniom. Bo nie jest tak, jak piszą w kolorowych magazynach. Młodzi chcą czekać z seksem do ślubu, chcą szczęśliwej rodziny. Jednak żeby bez kata strofy dopłynęli do wielkiego skarbu, trzeba im pomóc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama