Projekt dokumentu bioetycznego i przygotowania do obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski to niektóre tematy dwudniowych obrad 361. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski - poinformował PAP rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.
Zebranie KEP rozpocznie się 5 marca w Warszawie.
Kloch dodał, że ważnym punktem spotkania będzie dziękczynienie za pontyfikat Benedykta XVI i modlitwa w intencji konklawe.
Na obrady polskich biskupów, które rozpoczną się 5 marca przed południem w Warszawie przybędą biskupi z Ukrainy, Kazachstanu, Czech, Węgier, Francji, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Słowacji. Zgodnie z tradycją zaproszeni przedstawiciele episkopatów z zagranicy uczestniczą corocznie w jednym z zebrań plenarnych Episkopatu Polski. Są obecni podczas obrad i dzielą się doświadczeniami z życia Kościoła w swoich krajach.
Podczas najbliższych obrad polscy biskupi zapoznają się z projektem dokumentu poświęconego niektórym wyzwaniom bioetycznym, przed którymi stają katolicy. Przedstawi go przewodniczący Zespołu KEP ds. Bioetycznych abp Henryk Hoser. Dokument będzie dotyczył m.in. początków ludzkiego życia, a także obrony małżeństwa i rodziny. Konferencja Episkopatu zapozna się również z kwestiami bioetycznymi w ustawodawstwie państwowym innych krajów, m.in. Czech.
O przygotowaniach do 1050. rocznicy Chrztu Polski mówić będzie metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Obchody będą miały miejsce w 2016 r. w Poznaniu.
Zagadnienia duszpasterstwa polonijnego przedstawi biskupom bp Wiesław Lechowicz, a misyjne - bp Jerzy Mazur. Bp Grzegorz Ryś poinformuje natomiast o inicjatywach ewangelizacyjnych podejmowanych przez Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczy.
Program obrad przewiduje też wystąpienia dotyczące mediów pracujących na rzecz Kościoła w Polsce oraz zapoznanie się z informacjami dotyczącymi drugiego konkursu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie miejsca na multipleksie dla programu społeczno-religijnego.
W pierwszym dniu obrad Episkopatu w Warszawie, 5 marca, będzie miało miejsce dziękczynienie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela wszystkich biskupów za zakończony 28 lutego pontyfikat Benedykta XVI. Mszy św. przewodniczyć jej będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.