Stanowczo "nie"

"Stanowczy sprzeciw wobec prowadzenia i finansowania badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi" wyraża opublikowane w czwartek, 26 lutego, w Lublinie stanowisko katolickich ośrodków akademickich.

"Celem postępu naukowego jest działanie w służbie człowieka, a nie jego kosztem" - głosi dokument opublikowany po spotkaniu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Oto cały tekst dokumentu:

Stanowisko wyższych uczelni katolickich i wydziałów kościelnych w Polsce w sprawie prowadzenia i finansowania badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi

1. Wprowadzenie Postęp, jaki odnotowujemy w dziedzinie nauk biomedycznych - ostatnio szczególnie na terenie embriologii i genetyki - niesie nadzieję na pokonanie nieuleczalnych dotąd chorób, w czym wszyscy słusznie upatrują niekwestionowane dobro. Bywa jednak, że postęp ten przestaje służyć rzeczywistemu dobru każdego bez wyjątku człowieka. Niektóre z obszarów badań - dotyczy to szczególnie badań nad komórkami macierzystymi - rodzą uzasadnioną nadzieję na przełom w medycynie. Nadziei tej towarzyszy jednak poważny moralny niepokój, czy tego typu badania naukowe nie prowadzi się kosztem pogwałcenia elementarnych praw każdej ludzkiej istoty, w szczególności jej prawa do życia. 2. Dane naukowe Pierwotne komórki zarodkowe (embrionalne komórki macierzyste) człowieka wyhodowano po raz pierwszy w 1998 roku. Otrzymano je z węzłów zarodkowych blastocyst (zarodków we wczesnym okresie rozwoju) i z kilkutygodniowych płodów. Wykazano, że mają one dwie podstawowe cechy: po pierwsze, są zdolne do samodzielnego odnawiania się (tzn. mogą się rozmnażać bez jednoczesnego różnicowania się), po drugie, w zależności od potrzeb organizmu, mogą się różnicować w tkanki pochodzące ze wszystkich trzech listków zarodkowych. W praktyce oznacza to m.in.: wykorzystywanie komórek macierzystych i otrzymywanych z nich in vitro tkanek jako odnawialnego źródła komórek do transplantacji i komórkowych terapii zastępczych; manipulacje macierzystymi komórkami krwi występującymi w szpiku, którego przeszczepy wykonuje się miedzy innymi pacjentom z białaczkami; hodowlę skóry i przeszczepy pacjentom z oparzeniami; przeszczepianie komórek macierzystych układu nerwowego pacjentom ze schorzeniami mózgu. Praktyczne wykorzystanie badań nad komórkami macierzystymi, otrzymywanymi z zarodków, wiąże się w oczywisty sposób z zabiegami klonacyjnymi. Zwane są one co prawda. klonowaniem terapeutycznym, ze względu na cel, dla którego się ich dokonuje, w praktyce jednak chodzi o uzyskiwanie genetycznie tożsamego z potencjalnym pacjentem (dawcą jądra komórkowego) organizmu zarodka (klona), który będzie źródłem materiału genetycznego dla wymienionych zabiegów leczniczych, ponieważ jedynie w ten sposób podczas ewentualnej próby transplantacji tkanki uniknąć można bariery immunologicznej. Wyrażenie zgody na badania na embrionalnych komórkach macierzystych jest zatem pośrednio przyzwoleniem na klonowanie terapeutyczne. Dla celów badawczych wykorzystywane są obecnie pozostałe po zabiegach zapłodnienia pozaustrojowego embriony nadliczbowe. Niezależnie jednak od źródła pochodzenia embrionu, pobranie komórek macierzystych wiąże się zawsze, w sposób nieunikniony, z jego zniszczeniem.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
26°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
15°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
wiecej »