Dzisięć lat budowania

Największa świątynia katolicka w Polsce - bazylika w Licheniu k. Konina została poświęcona w sobotę podczas Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski. W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. (foto)

Ludziom się podoba

W swojej zakonnej celi kustosz Makulski trzyma gruby plik artykułów o budowie licheńskiej bazyliki. - Tych nieprzychylnych i krytycznych - tłumaczy. Zna wszystkie zarzuty na pamięć: - Że świątynia jest architektonicznym kiczem. - Ludziom się podoba. Gdybym zbudował coś nowoczesnego, mówiliby, że bunkier albo hangar wystawiłem Matce Bożej - odpowiada ksiądz kustosz. - Że to wyraz megalomanii. Kustosz: - Ten kościół już jest za mały. Zmieści kilkanaście tysięcy ludzi, a mamy takie uroczystości, na które przyjeżdża po trzydzieści tysięcy. - Że w Licheniu wszystko musi być od razu największe. - Katedry też są wielkie i nikt nie mówi, że ludzie stawiali je z pychy, tylko z miłości do Pana Boga. - Że lepiej było wybudować z tych pieniędzy parę szpitali albo domów dla narkomanów i samotnych matek. - Ludzie dali mi pieniądze na świątynię, a nie na szpital albo dom dla narkomanów - tłumaczy niewzruszenie ksiądz Makulski. Tu w sukurs kustoszowi przychodzi ksiądz Zbigniew Krochmal, ekonom i rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium. - Na szpitale i opiekę społeczną wszyscy płacimy podatki. Nie można z kogoś się śmiać, albo traktować go jak niemądrego tylko dlatego, że dał pieniądze na kościół - dopowiada.

Na starej sośnie

Kult Matki Boskiej Licheńskiej sięga początku XIX wieku - kiedy podzielona przez zaborców Polska walczyła o swoje miejsce na mapie. Rannemu w 1813 roku pod Lipskiem żołnierzowi armii napoleońskiej Tomaszowi Kłossowskiemu spod Lichenia miała ukazać się Matka Boża tuląca do piersi białego orła. Obiecała mu ocalenie. I poleciła, by po powrocie do kraju postarał się o Jej wizerunek i umieścił go w publicznym miejscu. Z wydanej przez marianów historii sanktuarium: "Uzdrowiony żołnierz powrócił do swego domu koło Lichenia. Przez długie lata wędrował do różnych sanktuariów, aby odszukać objawiony mu wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Znalazł go dopiero w 1836 roku w miejscowości Ligota, kiedy wracał z pielgrzymki do Częstochowy. Początkowo umieścił go w swoim domu, a później zawiesił na starej sośnie w pobliskim lesie grąblińskim". Wizerunek był maleńki, namalowany na modrzewiowej desce o wymiarach: dwanaście na dwadzieścia cztery centymetry. Po śmierci napoleońskiego wojaka obrazem zaopiekował się Mikołaj Sikatka, dworski pasterz z Grąblina.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
wiecej »