Reklama

Polska w drodze do Maryi

W lipcu i sierpniu z praktycznie, każdego zakątka Polski wyruszają pątnicy, którzy pragną swój trud wielodniowych zmagań z upałem, deszczem, odciskami na stopach oraz innymi słabościami, ofiarować Matce Bożej na Jasnej Górze.

Reklama

"Tyle jest spraw, rozpada się małżeństwo, ktoś zagrożony jest narkomanią. Chce się, aby Bóg dotarł do wszystkich, którzy tego potrzebują" - powiedział kard. Józef Glemp do wyruszających pątników w największej 293. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce. Po raz 293. z Warszawy, 23 z Kielc - tradycje wędrówki są stare lub powstały nie tak dawno - jednak obejmują cały kraj - od morza do Tatr. Niektórzy pątnicy prześcigają się w tym, kto ma trudniejszą i dłuższą wędrówkę na jasnogórskie wzgórze. Na przykład tysięczna grupa pielgrzymów z Łodzi jest zdania, że ma za krótką trasę do Częstochowy(130 km) i każdego roku, udaje się pieszo z powrotem do domu.

Trzy wieki tradycji

Wszystko zaczęło się prawie trzy wieki temu, kiedy w 1711 roku grupa warszawiaków wyruszyła w pierwszą pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Działające wtedy przy paulińskim kościele pod wezwaniem św. Ducha w Warszawie Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego poprowadziło pielgrzymkę w imieniu miasta prosząc o ocalenie przed szalejącą epidemią. Trasa pątniczej wędrówki nie zmieniła się od prawie 300 lat. W tym roku z Warszawy w trzech pieszych pielgrzymkach powędrowało blisko 11 tys. pątników. Pierwsi wyszli studenci. "Naśladować Chrystusa " - pod takim hasłem wyruszyła 5 sierpnia Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. "Młody człowiek potrzebuje autorytetu. Chcemy iść za Tym, który jest największym autorytetem, za Chrystusem" - powiedział do 5 tys. studentów ks. Bogdan Bartołd. Półgodziny po studentach z Warszawy na Jasną Górę powędrowali upośledzeni umysłowo i niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich pod opieką wolontariuszy, więźniów, narkomanów oraz policjantów. Jest to już XIII Ogólnopolską Pieszą Pielgrzymkę Niepełnosprawnych, podczas której zdrowe idą przede wszystkim po to, aby opiekować się chorymi. W tradycyjnej najstarszej warszawskiej pielgrzymce, która wyruszyła już po raz 293., poszło prawie 5 tys. pątników. Jednak na trasie, jak co roku, będą dołączać do nich pątnicy z pobliskich miejscowości. Można spodziewać się, że ostateczna liczba pątników wyniesie ok. 10 tys. Do pokonania mają ponad 250 km i na Jasną Górę dotrą w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymom pieszym towarzyszy także grupa duchowa, która będzie wspierać modlitwą zdążających do sanktuarium jasnogórskiego. Duchowi pątnicy, ok. 500 osób, dzięki transmisjom radiowym, będą również mieli okazję przekazać swoje intencje będącym na szlaku.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama