TVP protestuje przeciwko niemieckiemu serialowi

Wojenny serial wybiela Niemców, a AK przedstawia jako bandę antysemitów

Prezes TVP, Juliusz Braun napisał list protestacyjny do szefa niemieckiej telewizji ZDF, która wyemitowała serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Niemiecka produkcja przedstawia czasy II wojny światowej i pełna jest rażących przekłamań historycznych. Wybiela Niemców, a partyzantów z Armii Krajowej przedstawia jako nacjonalistów i antysemitów, dla których Żyd to gorszy gatunek człowieka.

- Taki obraz nie ma nic wspólnego z prawdą - podkreślił Braun. Stanowisko w sprawie zajął także Światowy Związek Żołnierzy AK.

Losy jednego z bohaterów "Naszych matek, naszych ojców", Żyda Viktora, posłużyły autorom filmu do przestawienia polskich partyzantów z Armii Krajowej jako zdeklarowanych antysemitów. Podczas transportu do niemieckiego obozu Auschwitz Viktor ucieka i znajduje schronienie w oddziale partyzanckim. Bierze udział w licznych akcjach zbrojnych, imponując innym członkom oddziału odwagą. Jednak gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem, musi opuścić oddział, w którym antysemickie poglądy są na porządku dziennym. Wcześniej AK-owcy zatrzymują niemiecki pociąg, ale gdy okazuje się, że w środku są Żydzi, pozostawiają wagony zamknięte.

Niemiecki tabloid "Bild", pisząc o tym epizodzie, określił Armię Krajową mianem "polskich nacjonalistów". "Antysemityzm był w ich szeregach ekstremalnie rozpowszechniony" - napisał. "W Europie Wschodniej antysemityzm był bardzo powszechny, co ułatwiło nazistom wymordowanie Żydów" - napisano w "Bildzie".
Ambasada RP w Berlinie skierowała do redakcji gazety list protestacyjny.

«« | « | 1 | » | »»
 • moja opinia
  27.03.2013 19:29
  Za późno!
  Film już wyemitowano i bardzo się Niemcom spodobał.
  Bandy AK ścigały Żydów, a biedni Niemcy nie mieli na to wpływu... Czy taki przekaz historyczny zostanie dla potomnych?
 • +antysmok
  27.03.2013 21:11
  Wy się wszyscy nie znacie na historii.....Prawda jest taka, że to Polska napadła na Niemcy w wrześniu 1939 r., a w 1942 roku odbyła się Konferencja w Wannsee pod okupowanym Berlinem, gdzie polscy twórcy barbarzyńskiej machiny śmierci opracowali plan "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Biedny naród Niemiecki stawiał opór najeźdźcom i doszło w końcu do bohaterskiego zrywu w Berlinie 1.09.1944 r., gdzie USA i KK zadali walczącym bohaterom cios w plecy, nie przekraczając rzeki Havel...... może już tego własnie uczą w niemieckich szkołach?????
 • maggy
  28.03.2013 08:53

  O sile sprawczej propagandy Niemcy wiedzieli już za Gosbbelsa (cyt.: im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą oraz kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą). Większością społeczeństwa łatwo sterować.
  Warto zobaczyć czy będą jeszcze jakies protesty ze storny zarówno polskiej jak i niemieckiej.

 • meggi
  28.03.2013 09:04
  nie rozumiem dlaczego protestowało TVP, czy nie ma innych organów bardziej kompetentnych, czy byli zajęci czym innym
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  wiecej »