Praga: Religia i polityka, miejsce religii w zsekularyzowanym społeczeństwie, islam a Zachód

Wspólna modlitwa zakończyła 1 grudnia międzynarodowe sympozjum nt. dialogu międzyreligijnego, które od kilku lat odbywa się w Pradze w ramach Forum 2000.

W jednodniowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech wielkich religii: chrześcijaństwa, judaizmu, islamu i buddyzmu. Obrady toczyły się wokół trzech tematów: religia i polityka, miejsce religii w zsekularyzowanym społeczeństwie oraz islam a Zachód. Na sympozjum Kościół katolicki reprezentowali: ks. Tomasz Halik z Czech, abp Józef Życiński z Polski, oraz prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, kierująca katedrą religioznawstwa na Uniwersytecie w Dreźnie. Reprezentanem islamu na spotkaniu był dr Tariq Ramadan z Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych i Mohamed Abbas - założyciel związku studentów muzułmańskich w Czechach i redaktor stron internetowych nt. islamu w języku czeskim. Z ramienia judaizmu w konferencji uczestniczył prof. Ernst Ehrlich - członek Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Religia i polityka

Kościół żąda od państwa nie rozdziału, ale przede wszystkim autonomii i współpracy - powiedział metropolita lubelski abp Józef Życiński podczas pierwszego panelu poświęconego relacjom polityki i religii. Arcybiskup zaznaczył, jak bardzo ważne jest wypracowanie takich wartości, które byłyby wspólne dla katolików, żydów, muzułmanów i hindusów. Powiedział, że jedną z nich jest rozumienie godności ludzkiej, która, jeśli jest kształtowana bez Boga, traci wiele na wartości. Zdaniem mówcy, w świecie polityki ważna jest autonomia religii. "Nie można pozwolić, aby jedna partia reprezentowała wszystkich wierzących, gdyż prowadzi to do rozczarowań" - kontynuował metropolita lubelski. Odnosząc się do zależności między religią a polityką w islamie dr Ramadan zauważył, że islam przez długi czas, bo aż do XIX wieku, nie znał rozdziału polityki od religii. Obecnie każdy region ma własne rozwiązania w tym zakresie. Według mówcy, sprawą najważniejszą dla religii jest wolność w dziedzinie dogmatów. Jednocześnie wyjaśnił, że bardzo ważne jest również, aby pozbyć się naiwnego rozumienia religii, wedle którego tylko moja religia jest jedyna i najlepsza. Musimy być trochę samokrytyczni i potrzebujemy racjonalnego myślenia, które nie jest bynajmniej wyłącznie tworem cywilizacji europejskiej - dodał dr Ramadan. Prof. H.-B. Gerl-Falkovitz wystąpiła ze śmiałą tezą: "Europa ma wielką przyszłość, gdy zrozumie, że demokracja jest tylko przedostatnim etapem jej rozwoju". Jej zdaniem nasz kontynent musi zrozumieć, dokąd naprawdę zmierza. "Dyskusja o rozdziale Kościoła od państwa jest wynikiem meandrów europejskiej historii i nie można jej eksportować do innych regionów świata" - podkreśliła prelegentka.
Wiecej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
13°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
wiecej »