O początku wszechświata, miejscu człowieka w nim i wieczności z ks. prof . Michałem Hellerem rozmawia Tomasz Rożek.
Ksiądz profesor zwraca uwagę na fakt, że w nauce jest bardzo dużo miejsca na przypadki, a one same nie są zaprzeczeniem zasad przyrody. Przypadkowość czy losowość jest tylko drobnym fragmentem jakiegoś większego planu, którego nie znamy. Zna go jednak Bóg, który jest Stwórcą przyrody i autorem wszystkich praw nią rządzących.
Poza tym w numerze:
Skazani na in vitro [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
W lipcu ruszy program finansowania „leczenia niepłodności” metodą in vitro. Obejmie 15 tys. par i rocznie może powiększyć grono Polaków o półtora tysiąca urodzonych oraz do 60 tys. zamrożonych dzieci. Jest obawa, że Komisja Europejska postawi nas za to przed Trybunałem Sprawiedliwości. Polska jest na czarnej liście niewielu państw, które nie uregulowały ustawowo kwestii bioetycznych. Mamy obowiązek wdrożyć dwie tzw. dyrektywy tkankowe UE. Pierwsza czuwa nad ograniczeniem komercjalizacji tkanek i komórek, co ściśle łączy się z in vitro. Druga dyrektywa wprowadza minimalne wymogi dotyczące ochrony embrionu ludzkiego. Program, który wprowadziło polskie ministerstwo, jest zaczynaniem od końca.
Kościół bardziej ewangeliczny [ks. Tomasz Jaklewicz]
Świeckie media dywagują o katastrofalnej sytuacji Kościoła. George Weigel przekonuje, że jest dokładnie odwrotnie. Na naszych oczach dokonała się i wciąż się dokonuje głęboka reforma Kościoła, której owocem jest jego nowa „postać”. Amerykański myśliciel nazywa ją „katolicyzmem ewangelicznym”. Teolog, biograf Jana Pawła II, jeden z najważniejszych amerykańskich intelektualistów katolickich, wykazuje przekonująco, że autentyczna reforma Kościoła sięgać musi znacznie głębiej niż spór postępowców z tradycjonalistami.
Bilans ujemny [Andrzej Grajewski]
Państwo nie oddało Kościołowi ponad 62 tys. ha grunt ów. Wynika to z bilansu przygotowanego przez ks. prof. Dariusza Walencika z Uniwersytetu Opolskiego. Redakcji GN udało się dotrzeć do treści tego dokumentu. Autor tekstu, opierając się na danych z raportu oszacował, czy dotacja państwa do Funduszu Kościelnego, będącego rekompensatą za zagarnięte dobra martwej ręki, jest adekwatna co do wysokości strat.
A wesele było w Edenie [Marcin Wójcik]
Jeśli w polu nie ma roboty, odwiedza ubogich i chorych. Wchodzi do ich domów, przysuwa krzesło do łóżka. Nie żeby o śmierci rozmawiała, ale o życiu. Kawały też zna, a i ciasto przyniesie, żeby nadać słodkości. Służy też samochodem, bo starzy ludzie nie mają samochodów, żeby mogli podjechać do lekarza. Paulina miała niejedną sposobność ku temu, by mieć „normalnego” męża, ale coś trapiło jej serce. Pojechała na rekolekcje, żeby złapać się tej jednej miłości. Złapała. Pierwsza dziewica konsekrowana w diecezji łowickiej. Jak wygląda jej życie po zaślubinach z Chrystusem opisuje w reportażu Marcin Wójcik.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.