Ta krew i to cierpienie głośno woła z ziemi do Boga o pamięć, miłosierdzie i
sprawiedliwość - mówił Tadeusz Płoski, Biskup Polowy Wojska Polskiego w
kazaniu wygłoszonym podczas Mszy św. w Katedrze Polowej WP w Warszawie w
sobotę 16 kwietnia b.r. podczas uroczystości 65. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Publikujemy cały tekst kazania biskupa polowego:
Jeśli wy mówić przestaniecie, kamienie wołać będą…
Z największą czcią podnosimy słowa nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, Syna naszej polskiej ziemi. Ten Papież – Polak, który wszystko, co dał Kościołowi powszechnemu zaczerpnął z ojczystego skarbca świętości Narodu Polskiego, z naciskiem apelował: „…proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym;” (10 czerwca 1979; Kraków, Msza święta na Błoniach)
Sięgamy więc dzisiaj, idąc za Ojcem Świętym, do wielkiego skarbca świętości naszej Ojczyzny. Wyciągamy swoje ręce do skarbca świętości Narodu Polskiego, aby zaczerpnąć z niego mądrości. Aby napełnić się zawartą w nim mądrością. Mądrością, która daje nie tylko wzór, jak żyć i postępować. Mądrość czerpana ze skarbca narodowej świętości daje moc ku temu, aby mieć siłę i umiejętność żyć święcie i odpowiedzialnie.
W tym skarbcu narodowej świętości, w tym duchowym dziedzictwie, któremu na imię „Polska”, znajduje się również ofiara życia i krwi, złożona przez żołnierzy polskich w Katyniu.
Ci nasi bracia, którzy we wrześniu 1939 roku, prowadzeni duchem wierności Rzeczypospolitej Polskiej i umocnieni nakazem Bożym miłości Boga i bliźniego, stanęli do obrony wszystkiego, co Polskę stanowi.
Z historii II wojny światowej wiemy, że podjęcie walki zbrojnej przez Polaków nie było tylko obroną własnej wolności.
Wybuch II wojny światowej był początkiem realizacji dalekosiężnych planów przebudowy oblicza Europy i Świata. Dzień 1 września 1939 roku jest pierwszym dniem wcielania w życie postanowień paktu Ribbentrop – Mołotow, według którego nowy porządek w Europie, nowe oblicze Europy i świata miało się dokonać od rozwiązania tzw., „kwestii polskiej”.
Natomiast rozwiązanie „kwestii polskiej” polegało na wymazaniu Polski z mapy świata oraz unicestwieniu Narodu Polskiego.
Wybuch II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku obnażyły dwa, współpracujące ze sobą systemy – faszyzm i komunizm. Systemy, których piętno odbiło niezatarte znamię na pamięci Polaków i wielu innych narodów świata. Na historii XX wieku zaważyły te dwa systemy w sposób wyjątkowo bolesny: symbolem faszyzmu stał się Auschwitz-Birkenau; symbolem komunizmu – Katyń.
W tym roku obchodzić będziemy 60. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Świętować będziemy zwycięstwo odniesione przez świat nad jednym z tych zbrodniczych totalitaryzmów, nad faszyzmem.
W styczniu bieżącego roku, w 60. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, świat i wielcy tego świata, z właściwym sobie dostojeństwem i godnością zatrzymali się nad symbolem, jaki po sobie pozostawił faszyzm. Z właściwym sobie dostojeństwem i godnością zatrzymali się świat i wielcy tego świata nad krzykiem krwi i cierpienia, które po dzień dzisiejszy głośno woła do Boga z oświęcimskiej ziemi o pamięć, miłosierdzie i sprawiedliwość.
Więcej na następnej stronie