Nowym przeorem Jasnej Góry został o. Bogdan Waliczek. Funkcję przeora obejmuje
na trzyletnią kadencję. Na stanowisku zastąpił dotychczasowego przeora o.
Mariana Lubelskiego. (foto)
O. Bogdan Waliczek urodził się 28 lutego 1960 r. w Oświęcimiu, rodzice - Konstanty i Anna z domu Koszała. Został ochrzczony w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu w archidiecezji krakowskiej. Rok później urodziła się siostra Alicja. Wraz z rodziną mieszkał w niewielkiej miejscowości Pławy należącej wówczas do oświęcimskiej parafii. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Harmężach - miejscowości sąsiadującej z Pławami. W 1973 r., kiedy rozpoczęły działalność zbiorcze szkoły gminne, kontynuował naukę w szkole w Brzezince. Następnie uczył się w klasie matematyczno-fizycznej Liceum Ogólnokształcącego w Oświęcimiu. W ostatniej klasie liceum przeżył wybór ks. kard. Karola Wojtyły, metropolity krakowskiego, na Papieża.
Po zdaniu matury w maju 1979 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Decyzja ta kształtowała się w jego sercu już od trzeciej klasy liceum. Duży wpływ na takie postanowienie miały: cześć do Matki Bożej, szczególnie wypełniająca jego serce, oraz wpływ katechety licealnego, który ujmował młodzież bardzo dobrymi katechezami.
Ówczesny rektor seminarium w Krakowie ks. Stanisław Nowak, obecny metropolita częstochowski, dokumentem z dnia 28 czerwca 1979 r. przyjął o. Bogdana do Seminarium Duchownego w Krakowie. W czasie studiów filozoficzno-teologicznych jako kleryk uczestniczył w różnych formach duszpasterstwa: w ruchu oazowym, w młodzieżowych grupach apostolskich oraz w pracy z chorymi.
Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego 19 maja 1985 r. (w tym roku minie 20. rocznica święceń).
Po świeceniach pracował jako wikariusz i katecheta w następujących parafiach: w Makowie Podhalańskim (1985-87), w Mszanie Dolnej (1987-91) i w parafii pw. Wszystkich Świętych w Krakowie (1991-93).
Przez wszystkie te lata był zawsze mocno związany z kultem Matki Bożej. Często jako młody wikariusz przyjeżdżał na Jasną Górę i coraz bardziej odczuwał pragnienie oddania się Maryi poprzez wstąpienie do Zakonu Paulińskiego na służbę jako biały zakonnik. Pracując jeszcze w Krakowie postanowił ujawnić swoje pragnienie. Przyjechał na Jasną Górę i w czasie rozmowy z ówczesnym generałem Zakonu o. Janem Nalaskowskim dowiedział się, że mógłby zostać przyjęty do Paulinów, ale będzie potrzebna zgoda na to biskupa jego diecezji. Pełen radości i nadziei na możliwość realizacji powołania w zakonie paulińskim udał się do ks. kardynała F. Macharskiego i przedstawił mu to pragnienie serca. Przełożony uznał, że trzeba czasu, żeby dokładnie rozeznać tę decyzję i że „musi się przyjrzeć temu powołaniu”. W czasie oczekiwania o. Bogdan wielokrotnie przypominał kardynałowi F. Macharskiemu o stałości swojego zamiaru wstąpienia do paulinów.
W czerwcu 1993 r. o. Bogdan otrzymał pozwolenie od kard. F. Macharskiego na wstąpienie do Zakonu Świętego Pawła I Pustelnika, którą to decyzję przyjął z wielką radością. Natychmiast udał się do władz zakonnych i został przyjęty do nowicjatu paulińskiego w Leśniowie niedaleko Częstochowy. 30 sierpnia 1993 r. rozpoczął kolejny etap życia w Zakonie Ojców Paulinów.
Więcej na następnej stronie