Co wolno stewardesie?

W Turcji zwolennicy świeckiego państwa krytykują decyzję krajowych linii lotniczych Turkish Airlines, które zakazały stewardesom makijażu z użyciem czerwonej szminki i lakieru do paznokci. Zdaniem krytyków, linie ulegają wpływom rządzących konserwatystów.

Stewardesy mają wyglądać w sposób "naturalny i zadbany, z makijażem w pastelowych odcieniach" - oświadczyły linie Turkish Airlines. Jak uzasadniają, taki naturalny wygląd jest lepszy w kontaktach z pasażerami.

"Jako że ubiór naszego personelu pokładowego nie zawiera teraz koloru czerwonego, ciemnoróżowego itd., użycie przez personel szminki i lakieru do paznokci w tych barwach zamąca spójność wizualną" - oświadczyły linie.

Nowe przepisy wywołują jednak niechęć części obywateli, ponieważ ich zdaniem świadczą o tym, że linie ulegają wpływowi wartości religijnych, wspieranych przez umiarkowanie islamistyczny rząd. Wcześniej Turkish Arlines zakazały serwowania alkoholu podczas większości rejsów krajowych i do niektórych krajów muzułmańskich.

Nowe zasady skrytykował szef związku zawodowego Hava-Is w Turkish Airlines. "Nie można zaprzeczyć, że Turcja staje się coraz bardziej konserwatywnym religijnym krajem" - oświadczył. Z kolei jedna ze stewardes, która straciła pracę w liniach w zeszłym roku, a obecnie walczy o powrót do pracy, podkreśla, że czerwonej szminki i lakieru używała przez lata.

Wcześniej w tym roku przewoźnik, który jest szybko rozwijającą się, czwartą co do wielkości linią w Europie, zaproponował stroje dla stewardes nawiązujące do ubiorów z imperium osmańskiego. Projekty wywołały jednak takie kpiny w mediach, że Turkish Airlines z nich zrezygnowały.

Od powstania w 1923 roku współczesnej Republiki Turcji jednym z priorytetów elit rządzących było utrzymanie ściśle świeckiego charakteru państwa. W 2002 roku wybory wygrała umiarkowanie islamistyczna Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jej krytycy uważają, że rząd zmierza do szerszego włączenia zasad religii muzułmańskiej do życia społecznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
rano
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
wiecej »