W Turcji zwolennicy świeckiego państwa krytykują decyzję krajowych linii lotniczych Turkish Airlines, które zakazały stewardesom makijażu z użyciem czerwonej szminki i lakieru do paznokci. Zdaniem krytyków, linie ulegają wpływom rządzących konserwatystów.
Stewardesy mają wyglądać w sposób "naturalny i zadbany, z makijażem w pastelowych odcieniach" - oświadczyły linie Turkish Airlines. Jak uzasadniają, taki naturalny wygląd jest lepszy w kontaktach z pasażerami.
"Jako że ubiór naszego personelu pokładowego nie zawiera teraz koloru czerwonego, ciemnoróżowego itd., użycie przez personel szminki i lakieru do paznokci w tych barwach zamąca spójność wizualną" - oświadczyły linie.
Nowe przepisy wywołują jednak niechęć części obywateli, ponieważ ich zdaniem świadczą o tym, że linie ulegają wpływowi wartości religijnych, wspieranych przez umiarkowanie islamistyczny rząd. Wcześniej Turkish Arlines zakazały serwowania alkoholu podczas większości rejsów krajowych i do niektórych krajów muzułmańskich.
Nowe zasady skrytykował szef związku zawodowego Hava-Is w Turkish Airlines. "Nie można zaprzeczyć, że Turcja staje się coraz bardziej konserwatywnym religijnym krajem" - oświadczył. Z kolei jedna ze stewardes, która straciła pracę w liniach w zeszłym roku, a obecnie walczy o powrót do pracy, podkreśla, że czerwonej szminki i lakieru używała przez lata.
Wcześniej w tym roku przewoźnik, który jest szybko rozwijającą się, czwartą co do wielkości linią w Europie, zaproponował stroje dla stewardes nawiązujące do ubiorów z imperium osmańskiego. Projekty wywołały jednak takie kpiny w mediach, że Turkish Airlines z nich zrezygnowały.
Od powstania w 1923 roku współczesnej Republiki Turcji jednym z priorytetów elit rządzących było utrzymanie ściśle świeckiego charakteru państwa. W 2002 roku wybory wygrała umiarkowanie islamistyczna Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Jej krytycy uważają, że rząd zmierza do szerszego włączenia zasad religii muzułmańskiej do życia społecznego.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.