Gwardziści złożyli przysięgę

35 nowych gwardzistów szwajcarskich składa przysięgę wierności Papieżowi i Kościołowi. Jest to dziś najważniejsze wydarzenie w Watykanie.

28 rekrutów pochodzi z niemieckojęzycznych kantonów Szwajcarii, sześciu z kantonów francuskojęzycznych, a jeden z kantonu włoskojęzycznego.

Swych „aniołów stróżów” na specjalnej audiencji przyjął Papież Franciszek. Wcześniej spotkał się z prezydentem Szwajcarii Ueli Maurerem, który tradycyjnie przybywa w tym czasie do Watykanu.

Podczas audiencji rozmawiano m.in. o wielowiekowej, chwalebnej służbie gwardzistów przy boku Papieża. Wyrażono także pragnienie większego zacieśniania dobrych relacji między Stolicą Apostolską a Szwajcarią oraz Kościołem katolickim i szwajcarskim państwem. Ponadto mówiono o ochronie praw człowieka, formacji młodzieży i międzynarodowej współpracy w promowaniu sprawiedliwości i pokoju.

Franciszek podziękował swym gwardzistom za „oddanie, profesjonalizm i miłość, z jaką pełnią służbę” oraz za to, że poświęcają swe młode lata Papieżowi i Kościołowi.

„Tegoroczne wasze święto wpisuje się w kontekst Roku Wiary, który Kościół przeżywa na całym świecie – mówił Papież. – Jestem pewien, że decyzja o oddaniu lat waszego życia w służbie Papieżowi nie odbiega od waszej wiary. Wprost przeciwnie: najgłębsze motywacje, które was popchnęły do Rzymu, mają swój początek właśnie w wierze. Wierze, której nauczyliście się w rodzinach, którą umocniliście w parafiach, a która wyraża się także przywiązaniem szwajcarskich katolików do Kościoła. Pamiętajcie dobrze o tym, że wiara, którą Bóg was obdarzył w dniu Chrztu, jest największym skarbem, jaki posiadacie! I także wasza misja na służbie Papieżowi i Kościołowi w niej ma swe źródło”.

Przysięga odbywa się tradycyjnie 6 maja dla upamiętnienia śmierci 147 gwardzistów, którzy tego dnia oddali życie broniąc Klemensa VII. Miało to miejsce, gdy wojska cesarza Karola V plądrowały Rzym w 1527 r.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  wiecej »