Moskwa odbuduje ponad 300 pamiątek religijnych
Władze stolicy Rosji poinformowały, że zamierzają w tym roku przeprowadzić remont ponad 300 pamiątek religijnych, głównie świątyń prawosławnych i kaplic w Moskwie i w podmoskiewskim rejonie. Program będzie kosztował budżet miasta blisko 150 mln. rubli. To największy program odnowy zabytków religijnych w Moskwie od listopada 1917 r., kiedy bolszewicy wypowiedzieli otwartą wojnę rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Kulminacja tych działań przypadała na lata 30.
Podczas ogłoszonej przez Stalina „bezbożnej pięciolatki” w Moskwie wyburzono kilkaset zabytkowych kościołów i świątyń, m.in. sobór Zmartwychwstania Pańskiego, wybudowany jako wotum za zwycięstwo nad Napoleonem. Kolejna fala niszczenia świątyń w Moskwie nastąpiła na początku lat 60., kiedy Chruszczow obiecał, że wkrótce zbuduje społeczeństwo „wolne od religii”.
Przełomem stały się uroczystości Millenium Chrztu Rusi w 1988 r., kiedy Gorbaczow w ramach nowej polityki religijnej zgodził się na remont kilkunastu świątyń oraz budowę nowych, m.in. nowoczesnego centrum Patriarchatu Moskiewskiego w Klasztorze Daniłowskim. Obecnie remontowane będą nie tylko świątynie stojące w centrum, ale także w okręgu podmoskiewskim (tzw. Nowa Moskwa), m.in. wspaniała Cerkiew Spasska, pochodząca z XVIII w., stojąca we wsi Woronowo, 39 km poza centrum.
Choć mocno zniszczona, nigdy nie została zamknięta i była jedną z 3 cerkwi w rejonie podmoskiewskim, w których stale odprawiana była liturgia oraz potajemnie chrzczono wiernych. Przejawem odrodzenia religijnego w Rosji była także tegoroczna Wielkanoc, obchodzona na początku maja. Liturgia odbywała się w ponad 10 tys. świątyń, a uczestniczyło w niej ok. 4 mln wiernych. Prócz tego odbywały się wielkanocne wystawy, koncerty, wykłady, organizowane w ponad 200 punktach na terenie całego miasta. Natomiast prawosławna akcja pomocy „Miłosierdzie” przekazała ponad 12 tys. wielkanocnych prezentów, wartości ponad miliona rubli, rodzinom znajdującym się w potrzebie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.