Zwierzchnicy Prawosławnych i Koptów przyjechali do Mediolanu w 1700 rocznicę wydania Edyktu Mediolańskiego.
Archidiecezja mediolańska gości w tych dniach dwóch wschodnich patriarchów: Bartłomieja I z Konstantynopola, duchowego zwierzchnika prawosławia, oraz Teodora II z Egiptu, zwierzchnika prawosławnych Koptów. Pomimo tego samego określenia jako „prawosławni” obaj hierarchowie reprezentują różne tradycje wyznaniowe orientalnego chrześcijaństwa i nie są ze sobą instytucjonalnie związani. Teodor II, który przez ostatnie dni gościł w Watykanie, odwiedza w Mediolanie tamtejsze wspólnoty swego Kościoła. Bartłomiej I przybył zaś na uroczystości upamiętniające 1700-lecie Edyktu Mediolańskiego.
Obu wschodnich hierarchów podejmuje w Mediolanie tamtejszy arcybiskup kard. Angelo Scola. Ich wizytę nazwał znakiem nadziei i najważniejszym punktem obchodów rocznicy edyktu. Teodor II, który przybył do Mediolanu jako pierwszy, prosił katolików o szczerą modlitwę za Egipt.
Natomiast Bartłomiej I, który pozostanie w Mediolanie do jutra i bierze udział w całej serii ekumenicznych wydarzeń, podkreślił znaczenie Edyktu Mediolańskiego. Był on cywilizacyjnym przełomem. Chrześcijanie wyszli z podziemia, zakończył się dla nich okres prześladowań. Zyskali wpływ na europejską cywilizację. Kształtowało się pojęcie praw człowieka, poczynając od uznanej w Edykcie Mediolańskim wolności religijnej, która po raz pierwszy stała się prawem – mówił patriarcha Konstantynopola.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.