Od ceremonii oficjalnego powitania przez szefa rządu Donalda Tuska rozpoczęła się w czwartek jednodniowa wizyta w Warszawie premiera Włoch Enrico Letty. Głównymi tematami rozmów mają być: walka z kryzysem gospodarczym, majowy szczyt UE oraz budżet na lata 2014-20.
"Spotkanie Donald Tusk-Enrico Letta będzie poświęcone temu, co łączy oba kraje w Europie. Naszym wspólnym zadaniem jest dzisiaj promowanie inicjatyw, które mogą wspierać wzrost europejskiej gospodarki" - powiedział PAP minister ds. europejskich Piotr Serafin.
Jak dodał, ta kwestia jest jednym z tematów przewodnich wizyt nowego premiera Włoch w krajach UE.
"Mamy cały szereg inicjatyw - już uzgodnionych na poziomie europejskim - które powinny być jednak szybciej wdrażane" - zaznaczył wiceszef MSZ. Chodzi m.in. o inicjatywę na rzecz wsparcia walki z bezrobociem wśród młodych.
Zdaniem Serafina, dodatkowym bodźcem dla wzrostu europejskiej gospodarki może być zakończenie negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020.
Spotkanie Tusk-Letta będzie też poświęcone przygotowaniom do szczytu UE w dniu 22 maja w Brukseli, którego tematem ma być m.in. energetyka. Szefowie rządów Polski i Włoch będą też rozmawiać o współpracy gospodarczej i inwestycyjnej. Włochy - według danych GUS - są szóstym odbiorcą polskich towarów, Polska z kolei czwartym odbiorcą towarów włoskich.
46-letni Enrico Letta, który od połowy kwietnia jest szefem włoskiego rządu, po zaprzysiężeniu zapewniał o zaangażowaniu na rzecz utrzymania zobowiązań poprzedniego gabinetu ws. naprawy finansów.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.