Ukraina ma trzy miesiące na wypełnienie warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - powiedział w piątek szef dyplomacji Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów SZ Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego. Apelujemy do Ukrainy o intensywną pracę - dodał.
Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego spotkali się w stolicy Małopolski na zaproszenie Sikorskiego, by rozmawiać o przyszłości Partnerstwa i jego listopadowym szczycie w Wilnie.
W spotkaniu wzięli też udział: szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, a także minister spraw zagranicznych Litwy oraz wiceminister spraw zagranicznych Irlandii, które to kraje sprawują przewodnictwo w Radzie UE w 2013 r.
"Na dzisiaj Ukraina jeszcze nie wypełnia warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ma na to trzy miesiące. Apelujemy o trzy miesiące intensywnej pracy, bo gdyby nie udało się podpisać umowy podczas szczytu w Wilnie, to wiemy, kiedy będzie następna okazja" - powiedział szef polskiego MSZ na wspólnej konferencji prasowej z Ashton, Fuele i ministrami SZ Grupy Wyszehradzkiej.
Ashton zaznaczyła, że problem wybiórczego stosowania prawa na Ukrainie musi zostać rozwiązany w sposób satysfakcjonujący, tak, aby w sprawie umowy stowarzyszeniowej można było "pójść do przodu". "Mamy głęboką nadzieję, że to zostanie dokonane" - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.
"Prowadzimy bardzo intensywną komunikację z naszymi partnerami (na Ukrainie - PAP) tak, by spełnili oczekiwania instytucji i partnerów w UE" - dodał komisarz Fuele.
Unia deklaruje, że chce podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale, aby było to możliwe, Kijów musi poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po ostatnich wyborach parlamentarnych, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.
Decyzję, czy Ukraina spełnia warunki do podpisania umowy, Rada UE, czyli rządy krajów członkowskich, podejmie najpewniej we wrześniu.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.