Sikorski ponagla Ukrainę

Ukraina ma trzy miesiące na wypełnienie warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE - powiedział w piątek szef dyplomacji Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów SZ Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego. Apelujemy do Ukrainy o intensywną pracę - dodał.

Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego spotkali się w stolicy Małopolski na zaproszenie Sikorskiego, by rozmawiać o przyszłości Partnerstwa i jego listopadowym szczycie w Wilnie.

W spotkaniu wzięli też udział: szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele, a także minister spraw zagranicznych Litwy oraz wiceminister spraw zagranicznych Irlandii, które to kraje sprawują przewodnictwo w Radzie UE w 2013 r.

"Na dzisiaj Ukraina jeszcze nie wypełnia warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Ma na to trzy miesiące. Apelujemy o trzy miesiące intensywnej pracy, bo gdyby nie udało się podpisać umowy podczas szczytu w Wilnie, to wiemy, kiedy będzie następna okazja" - powiedział szef polskiego MSZ na wspólnej konferencji prasowej z Ashton, Fuele i ministrami SZ Grupy Wyszehradzkiej.

Ashton zaznaczyła, że problem wybiórczego stosowania prawa na Ukrainie musi zostać rozwiązany w sposób satysfakcjonujący, tak, aby w sprawie umowy stowarzyszeniowej można było "pójść do przodu". "Mamy głęboką nadzieję, że to zostanie dokonane" - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji.

"Prowadzimy bardzo intensywną komunikację z naszymi partnerami (na Ukrainie - PAP) tak, by spełnili oczekiwania instytucji i partnerów w UE" - dodał komisarz Fuele.

Unia deklaruje, że chce podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale, aby było to możliwe, Kijów musi poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po ostatnich wyborach parlamentarnych, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Decyzję, czy Ukraina spełnia warunki do podpisania umowy, Rada UE, czyli rządy krajów członkowskich, podejmie najpewniej we wrześniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
wiecej »