Papież na banknocie

Narodowy Bank Polski zaprezentował pierwszy w historii naszego kraju banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II.

Ma on nominał 50 zł, a jego emisja zaplanowana jest na 16 października br., w kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Projekt graficzny banknotu - autorstwa Andrzeja Heidricha - zaakceptowali kardynałowie Józef Glemp Prymas Polski i Stanisław Dziwisz oraz arcybiskupi: Józef Kowalczyk nuncjusz apostolski i abp Józef Michalik przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Banknot zaprezentowali nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk i prezes NBP Leszek Balcerowicz. Balcerowicz podkreślił historyczny charakter uroczystości. Stwierdził, że obok wartości numizmatycznej banknotu, ważna jest także jego wartość emocjonalna. Dla bardzo wielu Polaków będzie on wyrazem pamięci o Janie Pawle II, szczególną pamiątką po Papieżu-Polaku. Abp Kowalczyk wyznał, że szczególnie cieszą go wizerunki na banknocie, ponieważ był naocznym świadkiem wydarzenia, które zostało uwiecznione na drugiej stronie: pełnego szacunku gestu nowo wybranego Papieża, który całuje w rękę kard. Stefana Wyszyńskiego. - To była dla nas pouczająca lekcja pokory - wspominał nuncjusz apostolski. Jego zdaniem, Polacy nie potrafią cieszyć się sukcesem innych, często są zawistni, pomniejszają zasługi swoich rodaków. Życzył społeczeństwu polskiemu, by szybko wyleczyło się z tej przywary. Abp Kowalczyk wspominał też liczne podróże apostolskie, w których miał okazję towarzyszyć Janowi Pawłowi II. Przypomniał niezwykłą charyzmę Ojca Świętego, który jednał sobie ludzi nie tylko tym co mówił, ale także swoją postawą, zachowaniem, osobowością i otwartością na drugiego człowieka. Papież był wielkim humanistą, urzekał go człowiek jako dziecko Stwórcy. Ważne było dla niego każde spotkanie. Jako Papież, który przyjechał do Watykanu z Polski, zdaniem nuncjusza apostolskiego, Jan Paweł II dał światu bogactwo samego siebie, to jaki był.
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Niedziela
rano
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
wiecej »