Terroryści zaatakowali lotnisko

Dwóch z nich wysadziło się w powietrze. Wcześniej opanowali jeden z budynków portu lotniczego.

Afgańskie MSW poinformowało w poniedziałek, że dobiegł końca atak talibów na wojskową część międzynarodowego lotniska w stolicy Afganistanu, Kabulu. Siedmiu napastników zginęło. Nie ma ofiar po stronie policji, ani ludności cywilnej.

W poniedziałek nad ranem kilku uzbrojonych w granatniki przeciwpancerne i karabiny napastników opanowało wysoki budynek po zachodniej stronie lotniska i stamtąd ostrzeliwało budynki wojskowe, mieszczące m.in. siedzibę NATO - podała kabulska policja.

Atak rozpoczął się przed świtem, ok. godz. 4.30 czasu lokalnego (2 czasu polskiego); nastąpiła wówczas co najmniej jedna silna eksplozja i wywiązała się wymiana ognia z siłami bezpieczeństwa.

Według przedstawiciela policji, napastników było siedmiu. Dwóch z nich, opasanych materiałami wybuchowymi, wysadziło się w powietrze; pozostałych pięciu zostało zastrzelonych przez afgańskie siły bezpieczeństwa.

Tymczasowo odwołane zostały wszystkie komercyjne loty, a drogi dojazdowe na lotnisko zostały wyłączone z ruchu. Po uzyskaniu informacji o ataku zamknięto ambasady w centrum Kabulu.

Do ataku na lotnisko przyznali się afgańscy talibowie. Ich rzecznik Zabiullah Mudżahid powiedział, że celem była siedziba sił NATO.

Zamachy na silnie strzeżone lotnisko w Kabulu należą do rzadkości.

W maju br. oddział złożony z zamachowców samobójców zaatakował siedzibę Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Dżalalabadzie na wschodzie kraju. Wywiązały się wówczas wielogodzinne walki, w których zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

W Afganistanie rosną wątpliwości, czy rodzime wojsko i policja są dostatecznie silne i są w stanie zapewnić bezpieczeństwo po wycofaniu się większości zagranicznych wojsk, co ma nastąpić do końca przyszłego roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
1°C Wtorek
wieczór
0°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »