Papież Franciszek jest inspirujący, stawia wyzwania, jest dostępny, a także sprawia, że katolicka nauka społeczne zyskała „nową przyczepność” –stwierdzili członkowie Stowarzyszenia Katolickich Teologów Ameryki (Catholic Theological Society of America).
Konferencja z udziałem należących do niego pracowników akademickich i teologów odbyła się ostatnio (6-9 czerwca) w Miami. Choć głównym tematem spotkania było „nawrócenie”, to wielu mówców podzieliło się refleksją nad rozpoczętym trzy miesiące temu pontyfikatem.
„Staje się coraz bardziej jasne, że Papież Franciszek w swojej edukacji korzystał z wielu źródeł. Ameryka Południowa nauczyła go tzw. teologii ludzi” – stwierdził Peter Casarella, profesor teologii z Katolickiego Uniwersytetu DePaul w Chicago. Jego zdaniem teologia ludzi jest pomostem łączącym uprzywilejowaną pozycję ludzi biednych z religijnością ludową, pobożnością maryjną i wiarą ludzi.
Tymczasem prof. John E. Thiel z uniwersytetu Fairfield w stanie Connecticut uważa, że Kościół znajduje się w interesującym momencie historii. „Dwaj poprzedni Papieże byli najbardziej utalentowanymi teologami w papieskiej tradycji ostatnich wieków, jednak obecny nie jest profesjonalnym teologiem” – powiedział prof. Thiel. Dodał on, że obecnie niewielu biskupów pisze teksty teologiczne, a ich praca w większości polega na służbie duszpasterskiej, która stosuje teologię praktyczną.
Z kolei zdaniem prof. Lindy Hogan z Trinity College w stolicy Irlandii Dublinie Papieżowi Franciszkowi chodzi bardziej o pokazywanie sposobów ewangelizacji, niż dyskutowanie na ich temat. Jej zdaniem Franciszek ekscytuje świat. Osiąga to, dzięki czemu w jakiś sposób prezentuje zarówno siebie samego, jak i problemy Kościoła. „Jest w tym równocześnie wyzwanie i łagodność, a to budzi rezonans u ludzi współczesnego świata” – stwierdziła prof. Hogan.
W konferencji, zorganizowanej przez największe stowarzyszenie profesjonalnych teologów na świecie, uczestniczyło ponad czterysta osób pochodzących z różnych kontynentów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.