Nasz fotoreporter Jakub Szymczuk, podczas Parady Równości, która przeszła ulicami Warszawy w minioną sobotę, uwiecznił na zdjęciach prowokatora spod krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Andrzej Hadacz, niezwykle aktywny w gronie obrońców krzyża, okazał się człowiekiem związanym z Januszem Palikotem, co dokumentuje zdjęcie zrobione przez szparę w jednej z lawet.
– Kojarzę jego twarz jeszcze z czasów, kiedy ludzie zaczynali gromadzić się na Krakowskim Przedmieściu – opowiada Jakub. – Był jedną z najaktywniejszych osób w tej grupie, „krzykaczem”, który szybko stał się ulubieńcem mediów. Pojawiał się zawsze tam, gdzie były kamery.
Postać Andrzeja Hadacza przewinęła się przez wiele medialnych materiałów ośmieszających obrońców krzyża, można ją zobaczyć m.in. w teledysku „Gdzie jest krzyż” i – co szczególnie zastanawiające – w reklamówce wyborczej Platformy Obywatelskiej, opatrzonej hasłem: „Oni pójdą na wybory. A Ty?”. Pan Andrzej wykrzykuje tam: „Tusk i Komorowski – w łeb!” oraz: „Nienawidzę ich!”.
Na sobotniej Paradzie Równości Hadacz odgrywał rolę człowieka „nawróconego” z dawnych poglądów. W towarzystwie zaśmiewających się do rozpuku Ryszarda Kalisza i Roberta Biedronia przemawiał: „Słońce jest dla wszystkich, koniec z dyskryminacją! I będę to mówił każdego dziesiątego na Krakowskim Przedmieściu!”.
Jakub Szymczuk /GN Na obu zdjęciach widać Andrzeja Hadacza - lecz w krańcowo odmiennych rolach...
Przeczytaj komentarz O Andrzeju Gdziejestkrzyz
Nasza sonda: Czy negatywny wizerunek obrońców krzyża z Krakowskiego Przedmieścia to efekt prowokacji?
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.