Reklama

Pierwsza Msza św. w stadionowej kaplicy

Tydzień temu odbył się tu ślub. 17 czerwca w ekumenicznej kaplicy na Stadionie Narodowym została odprawiona pierwsza Msza św. dla wiernych.

Reklama

Eucharystia była narodowym dziękczynieniem za pamiętną, drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny w 1983 roku, której kulminacyjnym momentem była Eucharystia odprawiona przez ojca świętego na Stadionie X-lecia.

17 czerwca 30 lat temu stadion, okoliczne ulice i skwery wypełniał ponad milionowy tłum. Z płyty sportowego obiektu - symbolu komunistycznej władzy, ojciec święty wlewał do serc rodaków nadzieję. Był to drugi rok stanu wojennego, drugi rok po zamachu na Jana Pawła II i śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Obecność papieża była absolutnym wyłomem i zapowiedzią nowych czasów.

Właśnie te wydarzenia przypomniał mieszkańcom stolicy krótki film poświęcony wizycie ojca świętego na Stadionie X-lecia, zaprezentowany przed Mszą św. towarzysząca rocznicowemu wydarzeniu wystawa "Pielgrzymka nadziei" pokazała z kolei szersze tło drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Do wydarzeń sprzed 30 lat odniósł się w homilii abp Henryk Hoser. - W czasach dramatycznych, w których to ojciec święty, mając świadomość sytuacji, mówił o klęskach, jakie ponosiliśmy w historii, ale też przypominał o naszych wiktoriach, m.in. rocznicy bitwy pod Wiedniem i 600-letniej rocznicy obecności obrazu jasnogórskiego w Częstochowie - miejscu, gdzie "zawsze byliśmy wolni" - mówił kaznodzieja.

Pierwsza Msza św. w stadionowej kaplicy   Agata Ślusarczyk /GN Mszy św. towarzyszyła wystawa "Pielgrzymka nadziei" pokazująca wydarzenia drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny Biskup warszawsko-praski przypomniał także główne przesłanie, z jakim do ojczyzny w 1983 roku przyjechał Jan Paweł II. - Ojciec święty mówił, że prawdziwym zwycięstwem Polaków jako narodu i jako państwa ma być zwycięstwo moralne, które może wyprowadzić społeczeństwo z rozbicia i przywrócić mu jedność.

Abp Henryk Hoser dodał, że słowa te są aktualne także i dziś. - Tak trudno zdobyć się na jedność, by dostrzec, iż dobro wspólne jest dobrem wszystkich. A przecież, dając innym, bogacimy się. To jest podstawa ekonomii ewangelicznej, tak przeciwnej ekonomii liberalizmu - powiedział duchowny.

Zdaniem abp. Hosera, przypomnieniem pielgrzymki bł. Jana Pawła II sprzed 30 lat będą rekolekcje, które 6 lipca odbędą się na Stadionie Narodowym. - Niech nasza modlitwa ogarnie to wydarzenie, aby przebiegło ono w spokoju i godności, abyśmy mogli odkrywać Boga poprzez modlitwę i uwielbienie - powiedział na zakończenie abp Hoser. Zaapelował także, by dzisiejsze stadiony nie służyły złu, ale wyrażały najlepszą ludzką kulturę.

We Mszy św. w stadionowej kaplicy uczestniczyło wielu wiernych. Zarządcy stadionu nie widzą przeszkód, by Msze św. odbywały się regularnie, na przykład w każdą niedzielę, są także otwarci na sprawowanie liturgii przez inne wyznania. - Jesteśmy na etapie ustaleń z kurią praską - mówi Rafał Rosiejak, dyrektor centrum konferencyjnego spółki PL 2012, zarządcy sportowego obiektu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Wtorek
dzień
2°C Wtorek
wieczór
0°C Środa
noc
0°C Środa
rano
wiecej »

Reklama