Czesi i Słowacy obchodzą 1150. rocznicę przybycia na ich ziemie Apostołów Słowian. Punktem kulminacyjnym tych obchodów będzie 5 lipca. Tego dnia Kościół Czech i Słowacji czci śś. Cyryla i Metodego w liturgii. Na prośbę episkopatów obu krajów Papież mianował specjalnych wysłanników na te uroczystości.
Miejscem głównych obchodów w Czechach będzie Welehrad na wschodnich Morawach. Była to niegdyś stolica państwa wielkomorawskiego, obejmującego tereny dzisiejszych Czech i Słowacji. Papieskim wysłannikiem na tamtejsze uroczystości jest kard. Josip Bozanić, metropolita Zagrzebia. W liście do arcybiskupa stolicy Chorwacji Ojciec Święty przypomina, że przed 1150 laty, w 863 r., bracia z Tesalonik przybyli na prośbę księcia wielkomorawskiego Rościsława. Cytuje słowa Jana Pawła II z encykliki Slavorum Apostoli: „Realizując własny charyzmat Cyryl i Metody wnieśli decydujący wkład w budowę Europy nie tylko jako wspólnoty wiary chrześcijańskiej, ale także jako organizmu państwowego i kulturowego” (27). Franciszek podkreśla, że ci współpatroni Europy oddali swe życie Bogu i głoszeniu Ewangelii. Obchody ku ich czci stały się sposobnością do inicjatyw ekumenicznych.
Główne słowackie uroczystości rocznicowe odbędą się w Nitrze, siedzibie najstarszego na tych terenach biskupstwa. Swoim specjalnym wysłannikiem Papież mianował również Słowianina, mianowicie kard. Franca Rodé, byłego prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W liście do słoweńskiego purpurata Ojciec Święty przytacza inne z kolei słowa z encykliki Slavorum Apostoli: „Obydwaj Bracia nie obawiali się wprowadzenia języka słowiańskiego do liturgii, czyniąc zeń skuteczne narzędzie przybliżenia prawd Bożych ludom mówiącym tym językiem” (12). Franciszek podkreśla, że obchody ku ich czci są sposobnością do umocnienia wiary.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.