Abp. Jędraszewski i Kupny będą wśród 34 hierarchów, którzy otrzymają w sobotę paliusze.
34 arcybiskupów metropolitów, w tym abp Marek Jędraszewski z Łodzi oraz abp Józef Kupny z Wrocławia, otrzyma w najbliższą sobotę, 29 czerwca paliusz z rąk Ojca Świętego. Jednemu z mianowanych w ciągu minionego roku arcybiskupów-metropolitów, abp François Xavier Lê Văn Hôngowi z Huê w Wietnamie paliusz zostanie przekazany w jego stolicy biskupiej - poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.
W gronie arcybiskupów, którzy otrzymają paliusz będzie też między innymi nowy arcybiskup-metropolita wileński, Gintaras Grušas; metropolita Glasgow w Szkocji, Philip Tartaglia; San Francisco w USA, abp Salvatore Joseph Cordileone; Joseph William Tobin C.SS.R z Indianapolis w USA czy Mario Aurelio Poli z Buenos Aires w Argentynie - następca na tej stolicy kard. Jorge Bergoglio SJ - wybranego 13 marca na stolicę Piotrową.
Paliusz to okrągły pas ok. 30 centymetrowej długości z białej wełny z wkomponowanymi w niego sześcioma krzyżami i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna, z której są utkane, pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki – 21 stycznia w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.
Sam paliusz był początkowo wyłącznym przywilejem papieża, ale już w połowie pierwszego tysiąclecia biskupi Rzymu zaczęli obdarzać tym paskiem niektórych hierarchów, którym powierzali jakieś szczególne zadania lub uprawnienia. Na przykład w 513 r. św. Symmach wręczył paliusz św. Cezaremu, biskupowi z Arles. Praktyka nakładania paliuszy metropolitom sięga połowy IX wieku. Obdarzeni tą godnością hierarchowie mają prawo i obowiązek zakładania paliusza w czasie Mszy św. sprawowanej na terenie swej metropolii, nie mogą ich natomiast nosić poza tym obszarem. Tylko papież ma prawo nosić paliusz na całym świecie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.