Konferencja Episkopatu Demokratycznej Republiki Konga zwróciła się z apelem do całego społeczeństwa o zaniechanie wszelkich prób modyfikacji konstytucji tego kraju.
Sekretarz generalny episkopatu ks. Léonard Santedi podkreślił, że gorąco wierzy, iż konsultacje społeczne w tej sprawie całkowicie zablokują działania tych, którzy chcieliby w jakikolwiek sposób naruszyć istniejące zapisy ustawy zasadniczej.
W szczególności sprawa dotyczy artykułu 220 i jego modyfikacji proponowanej przez niektórych przedstawicieli władzy. Stanowi on, że „reformy republikańskie państwa, podstawy powszechnego prawa wyborczego, forma reprezentacji rządowej, liczba i długość mandatu prezydenta republiki, niezależność władzy sądowniczej, pluralizm polityczny i związkowy nie mogą być przedmiotem jakichkolwiek zmian konstytucyjnych”.
Na obradach kongijskich biskupów podjęto też sprawę kontrowersyjnego ks. Apollinaire’a Malu Malu. Mimo wcześniejszych próśb i ostrzeżeń ze strony hierarchii, zgodził się on przewodniczyć nowej, zreformowanej krajowej komisji wyborczej CÉNI. Kapłan, uchodzący za człowieka bliskiego urzędującemu prezydentowi Josephowi Kabili, przyjął tę funkcję i złożył stosowne ślubowanie na początku czerwca.
Biskupi przypomnieli w komunikacie, że normy kościelne, jak i decyzje episkopatu tego kraju formalnie zakazują duchownym członkostwa w partiach politycznych oraz brania czynnego udziału w pracach stowarzyszeń czy organizacji o charakterze politycznym. Nie wolno im zatem również należeć do instytucji państwowych zajmujących się organizacją wyborów. Jako że ks. Malu Malu nie dostosował się do tych zarządzeń, został odwołany z pełnienia funkcji dyrektora Panafrykańskiego Instytutu Kard. Martino, zajmującego się kwestiami społecznymi Kościoła. Biskup, pod którego jurysdykcją znajduje się wspomniany kapłan, nałoży też na niego przewidziane prawem sankcje kanoniczne.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.