Kaplica Hochberga, znajdująca się przy greckokatolickiej katedrze śś. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu odzyskała dawny blask. Uroczysta rekonsekracja tej perły architektury sakralnej odbyła się wczoraj.
Po latach prac konserwatorskich i odbudowy po zniszczeniach spowodowanych w trakcie drugiej wojny światowej, Kaplica Hochberga ponownie została otwarta. Odrestaurowano ołtarz, odnowiono także freski, portale i złocenia. „Ta Kaplica Hochberga ukaże się oczom Wrocławian i turystów jako wybitne miejsce, nie tylko sakralne, ale również takie dziedzictwo kultury i bogactwa Wrocławia” – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.
Kaplica to barokowe dzieło, powstałe na początku XVIII w. na fundamentach kaplicy gotyckiej. Do dziś zachowało się niewiele oryginalnych elementów z wnętrza kaplicy, o czym opowiada bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego: „Podjęliśmy się tego, sami nie wiedząc od czego zacząć, co zrobić? Jeżeli nie ma fresku, zachowało się tylko 5 proc., to odnawiać, czy nie odnawiać? Jeżeli nie ma stiuków, nie ma tej kraty kutej, pięknej, dziewięciometrowej bramy, rekonstruować czy zostawić dziurę?”.
Uwagę w kaplicy przykuwa umieszczona nad ołtarzem pieta Matki Bożej, a także freski przedstawiające sześć bolesnych scen z Jej życia. Kaplicę Hochberga rekonsekrowano, aby mogła służyć celom liturgicznym. Ma jednak spełniać także inne funkcje: „Chcemy, żeby ona służyła jako miejsce kultu Matki Boskiej Bolesnej. Chcemy również, aby ta kaplica służyła jako swego rodzaju sala kocnertowa, ale przede wszystkim dla muzyki sakralnej” – wyjaśnia bp Juszczak.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podkreśla wysoki poziom prac konserwatorskich: „Prace, które były prowadzone pod nadzorem konserwatora wojewódzkiego i wielu specjalistów, zostały wykonane na najwyższym poziomie i możemy się już dziś chwalić. Ten rozłożony na lata wysiłek był tak zaprojektowany, aby nie uszczknąć żadnym zasadom profesjonalnych prac konserwatorskich. Mamy tu zatem dobry dowód na to, że polska szkoła konserwatorska ma klasę europejską”.
Na odnowienie kaplicy przeznaczono prawie 11mln złotych, które pozyskano z budżetu Wrocławia, dotacji województwa dolnośląskiego oraz resortu kultury i funduszy unijnych.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.