"Jak można prawnie stwierdzić, że mężczyzna mający syna nagle po 50. roku życia stał się kobietą?" – pyta poseł Krystyna Pawłowicz.
Sądy rozstrzygające w sprawach dotyczących tzw. zmiany płci działają wbrew Konstytucji. W polskim systemie prawym nie istnieją bowiem przepisy zezwalające osobom cierpiącym na psychiczne zaburzenie płciowości na prawną zmianę płci z medycznej na odczuwaną psychicznie.
"Jak można prawnie stwierdzić, że mężczyzna mający syna nagle po 50. roku życia stał się kobietą? Bo on tak czuje? Czy można naturę przełamać wyrokiem sądowym?" – w rozmowie z NDz pyta poseł Krystyna Pawłowicz.
W Polsce nie ma przepisów ustrojowych określających organ właściwy dla decydowania o tzw. korekcie płci. W naszym kraju nie istnieją także żadne przepisy ustawowe materialne regulujące tzw. zmianę płci. Trudno wskazać także przepis proceduralny dla tzw. zmiany płci.
Pawłowicz w tej sprawie kieruje do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego interpelację. Poseł chce wiedzieć dlaczego, mimo świadomości wad obecnej praktyki sądowej, minister nie podejmuje działań zmierzających do przywrócenia stanu zgodności z Konstytucją i podstawowymi ustaleniami nauki prawa.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.