Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów

Blisko 2 tys. harcerzy i skautów z Polski i zagranicy przyjechało do Torunia, by uczestniczyć w Międzynarodowym Zlocie Wicek 2013.

Zlot został zorganizowany w setną rocznicę urodzin bł. Stefana Frelichowskiego, kapłana i męczennika, który jest patronem harcerzy. Wśród zagranicznych uczestników są przedstawiciele m.in. USA, Czech, Argentyny, Białorusi i Litwy. Program Zlotu jest bardzo bogaty. W dniach 6-12 sierpnia harcerze i skauci wezmą udział w zajęciach programowych dotyczących postaci Patrona, koncertach m.in. chóru „Trzecia Godzina Dnia” oraz panelach instruktorskich. Przygotowano kilkanaście ścieżek tematycznych. Uczestnicy Zlotu wezmą udział w spływie kajakowym rzekami regionu oraz będą uczestniczyć w zajęciach nurkowania, żeglarskich, motorowodnych, będą poznawać tajniki sportów lotniczych oraz, dzięki grom miejskim i rekonstrukcjom historycznym, poznawać historię Torunia.

- Błogosławiony ks. phm. Stefan Frelichowski wierzył w to, że harcerska metoda, styl i wychowanie są najlepszą drogą do budowania silnego państwa i silnego społeczeństwa – podaje komunikat Biura Prasowego Zlotu.

Obok wytężonej pracy umysłowej i fizycznej nie zabraknie formacji duchowej, która jest nieodzownym elementem budowania dojrzałej osobowości. – Chcemy uczcić pamięć o Wicku w sposób aktywny tworząc, tak jak on, nowoczesne i atrakcyjne harcerstwo z bogatą ofertą programową. Harcerstwo działające w centrum życia społecznego, angażujące się w aktualne problemy państwa i odpowiadające na jego potrzeby. Program i wydarzenia zlotu będą inspiracją dla środowisk, będą uczyć jak sięgać wyżej i dalej w codziennej działalności – czytamy w komunikacie.

Zlot zakończy się Mszą św. w sanktuarium bł. Stefana Frelichowskiego celebrowaną przez biskupa polowego Józefa Guzdka.

Zlot zlokalizowany jest na toruńskim poligonie. Zajęcia dla uczestników będą odbywały się na terenie Torunia oraz w różnych miejscach województwa kujawsko-pomorskiego.

Po zakończeniu Zlotu w dniach od 12 do 15 sierpnia odbędą się wycieczki po Polsce dla grup zagranicznych uczestniczących w Zlocie.

Patronat nad zlotem objęli: biskup toruński Andrzej Suski, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski, burmistrz Chełmży Jerzy Czerwiński.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. W 1931 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie a w 1937 roku przyjął w Pelplinie święcenia kapłańskie.

Po wybuchu II wojny światowej został pierwszy raz aresztowany przez Niemców, wraz z czterema kapłanami z parafii, 11 września 1939 roku. Drugie aresztowanie nastąpiło 18 października tegoż roku.

Ks. Wincenty przebywał najpierw w Forcie VII w Toruniu, następnie w obozach: Gdańsku-Nowym Porcie, Stutthof - Sztutowie, Wsi Granicznej - Grenzdorf, Oranienburgu - Sachsenhausen i Dachau. W każdym z tych miejsc potrafił pomagać uwięzionym, upadającym na duchu: spowiadał, odprawiał Mszę święte. Był dla wszystkich ojcem duchownym, opiekował się młodzieżą obozową i organizował pomoc dla wycieńczonych z głodu.

Zmarł 23 lutego 1945 roku w Dachau, krótko przed wyzwoleniem obozu. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 7 czerwca 1999 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Wtorek
dzień
15°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
10°C Środa
rano
wiecej »