W Austrii odnotowano w czwartek absolutny rekord ciepła - w trzech miejscowościach temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza, po raz pierwszy od czasu wprowadzenia regularnych obserwacji meteorologicznych.
Najwyższą temperaturę, 40,6 stopnia, zmierzono w mieście Neusiedl am See na północy kraju związkowego Burgenland. Wynik ten wymaga jeszcze weryfikacji, natomiast jako urzędowe traktowane są równoczesne pomiary 40,5 stopnia w uzdrowisku Bad Deutsch Altenburg na wschodzie kraju związkowego Dolna Austria i dokładnie 40 stopni w Guessing w południowym Burgenlandzie - poinformował austriacki Centralny Instytut Meteorologii i Geodynamiki (ZAMG).
Tym samym poprzedni rekord ciepła w Austrii, ustanowiony 3 sierpnia pomiarem 39,9 stopnia w miejscowości Dellach im Drautal w Karyntii, przetrwał tylko pięć dni.
Na przeważającym obszarze Austrii od dłuższego czasu panują tropikalne upały, czego skutki odczuwają nie tylko ludzie, ale także sieć komunikacyjna. Na wielu odcinkach autostrad dozwoloną prędkość obniżono do 100 kilometrów na godzinę. W miejscowości Mautern pod Wiedniem zamknięto most przez Dunaj z powodu znacznego odkształcenia się jego konstrukcji.
Powody do narzekań mają także pasażerowie wiedeńskiego metra, gdyż tylko 40 proc. jego składów ma zestawy klimatyzacyjne, a z powodu przeciążenia często odmawiają one posłuszeństwa. Klimatyzacją dysponuje natomiast każda z 4700 wiedeńskich taksówek.
Wzrosło zagrożenie pożarowe. W płomieniach stanęło 15 hektarów lasu w okolicach Wiener Neustadt, skierowano tam 380 strażaków. Płoną też lasy w Styrii i Karyntii.
Ekstremalne upały zawitały również na Węgry, w czwartek w Budapeszcie słupek rtęci pokazał 38,5 stopnia. W wielu regionach od kilku tygodni nie spadła kropla deszczu.
Tropikalne temperatury panują także w Czechach i na Słowacji. W Ostrawie-Porubie odnotowano 38 stopni. Wielki pożar objął w czwartek częściowo zalesiony teren między miejscowościami Velke Levare i Moravsky Svaty Jan na południowym zachodzie Słowacji, blokując ruch na przebiegającej w pobliżu linii kolejowej z Bratysławy do Pragi. Pociągi międzynarodowe skierowano na trasy okrężne.
Na Słowacji w wielu miejscowościach ograniczono dostawy wody i zabroniono polewania ogrodów. W Czechach wysychają nie tylko lokalne potoki, ale nawet stawy rybne.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.