Nie ma wątpliwości. Linia komórkowa WI-38, dzięki której wyprodukowano wiele szczepionek, np. przeciwko różyczce, pochodzi od zabitego na etapie płodowym dziecka.
"W 1962 roku Leonard Hayflick stworzył szczep komórkowy z abortowanego płodu. Ponad 50 lat później WI-38, pozostaje ważnym, ale kontrowersyjnym, źródłem komórek" - czytamy na portalu nature.com. Portal podaje całą historię zabitego dziecka i szczepionek wyprodukowanych po aborcji.
W 1962 roku w Szwecji w zgodzie z prawem abortowano czteromiesięczne dziecko. Jego płuca zostały wysłane do Filadelfii, gdzie Leonard Hayflick wykorzystał je do wytworzenia szczepionek przeciw różyczce, wściekliźnie, polio, ospie wietrznej i półpaścowi.
Kobieta, która poddała się aborcji nie wydała zgody na wykorzystanie dziecka do badań. Dziś także nie chce wypowiadać się na ten temat. Lekarze, którzy dokonali aborcji już nie żyją.
Zdaje się, że naukowcy nie widzą nic nieetycznego w tym, co zrobili ich poprzednicy. "Te komórki z jednego płodu bez wątpienia uratowały życie milionów osób" - podkreślał jeden z nich. Naukowcy zauważają, że nigdy żadnej innej komórce ludzkiej nie poświęcono tylu badań.
Sprzeciw wobec sprawy wyraziła Stolica Apostolska. Watykan podkreśla, że szczepionki, które powstały z zabitych ludzi powinny budzić poważny sprzeciw sumienia, a jeśli jest to możliwe trzeba domagać się ich zastępników, które nie wymagają likwidacji życia ludzkiego.
Jeśli nie jest możliwe ich otrzymanie, wówczas po jasnym sprzeciwie sumienia, możliwe jest ich zastosowanie.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.