Nowe normy zawarte w Motu proprio mają ułatwić odnalezienie utraconej więzi
jedności środowiskom, które z powodu przywiązania do liturgii przedsoborowej
oddaliły się od pełnej jedności z Kościołem - czytamy w Głosie Biskupów
polskich w związku z opublikowaniem przez Benedykta XVI Motu proprio „Summorum
Pontificum".
Głos Biskupów polskich w związku z opublikowaniem przez Benedykta XVI Motu proprio „Summorum Pontificum”
Biskupi polscy włączają się w pasterską misję Ojca Świętego Benedykta XVI i podzielają Jego głęboką troskę o dobro Kościoła wyrażoną w Liście do Biskupów towarzyszącym opublikowanemu dziś Motu proprio „Summorum Pontificum”.
List ten wyjaśnia nowe normy zawarte w Motu proprio. Ich celem jest zachowanie bogatego dziedzictwa liturgicznego i zwrócenie uwagi na ciągłość kultu Bożego w Kościele. Mają one także ułatwić odnalezienie utraconej więzi jedności środowiskom, które z powodu przywiązania do liturgii przedsoborowej oddaliły się od pełnej jedności z Kościołem.
Ojciec Święty, idąc śladem swego Poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II, akcentuje mocno ważność soborowej odnowy liturgicznej, potwierdzając jednocześnie możliwość sprawowania liturgii w rycie przedsoborowym. Benedykt XVI rozwija myśl Jana Pawła II zawartą w dokumencie „Ecclesia Dei” i wskazuje, że liturgia posoborowa jest dla Kościoła rzymskiego tym samym rytem, jaki obowiązywał przed reformą z 1970 r.
Biskupi polscy solidaryzują się z Ojcem Świętym w Jego trosce o jedność całego Kościoła. Nowe normy mogą pomóc w rozwiązaniu napięć tam, gdzie powstały one w wyniku wprowadzania reformy liturgii po Soborze Watykańskim II. Biskupi zachęcają wiernych do modlitwy w intencji Piotra naszych czasów i do częstego czerpania z duchowego skarbca liturgii Kościoła.
W imieniu Biskupów polskich:
+Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
+Piotr Libera
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 7 lipca 2007 r.
«« | « |
1
| » | »»