Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, pielgrzymująca obecnie po USA w ramach peregrynacji w obronie życia „Od Oceanu do Oceanu”, uczestniczyła wraz z amerykańskimi działaczami pro-life w czuwaniu przed jedną z klinik aborcyjnych.
Wizerunek Czarnej Madonny towarzyszył czuwającym przed kliniką aborcyjną w Germantown w stanie Maryland, w której pracuje specjalista od tzw. późnych aborcji, LeRoy Carhart. 2 lata temu obrońcy życia przynieśli tu 720 białych krzyży, które symbolizowały dzieci nienarodzone – zabite przez 70-letniego aborcjonistę w ciągu jednego roku.
Opiekujący się Ikoną w czasie pielgrzymki po USA, ks. Peter West, wiceprezydent Human Life International ds. misji, przyznaje, że zdecydował, by obraz był obecny podczas czuwania przed kliniką aborcyjną, gdy usłyszał, że zgodnie z prawosławną tradycją ikony niosło się na czele przed sobą podczas ważnych bitew. „Łatwo zapomnieć, że bitwa przeciwko aborcji jest w gruncie rzeczy walką duchową, więc dobrze, że przynosimy Ikonę Matki Bożej Częstochowskiej przed fabrykę aborcyjną i modlimy się za Jej wstawiennictwem” – dodał kapłan, tłumacząc, że Czarna Madonna z bliznami na twarzy prowadziła już do zwycięstwa w wielu innych zmaganiach.
Obrończyni życia Ellen Castellano, która regularnie uczestniczy w czuwaniach przed kliniką aborcyjną w Germantown, uważa, że to dzięki obecności Ikony kolejny protest w tym miejscu był wyjątkowo przepełniony modlitwą i pokojem. Tego dnia, jak relacjonuje Castellano, jeden z doradców prawnych obrońców życia rozmawiał przez 30 minut z pracownicą kliniki, dotychczas bardzo agresywną wobec protestujących.
Podczas czuwania z Ikoną Jasnogórska, między 8.00 a 12.00, obrońcom życia udało się odwieść od dokonania aborcji trzy kobiety i ocalić w ten sposób troje dzieci.
Peregrynacja Ikony przez USA i kilka miast Kanady potrwa do 1 listopada 2014 roku. Uroczyste powitanie obrazu nastąpiło w 24 sierpnia br. Pielgrzymka rozpoczęła się od najstarszej parafii katolickiej w Ameryce Północnej na wyspie św. Klemensa, na rzece Potomac w stanie Maryland. Matkę Bożą przewieziono tam motorówką.
LeRoy Carhart jest jednym z najbardziej znanych aborterów amerykańskich, wykonujących tzw. późne aborcje, w zaawansowanej ciąży. Medyk ten miał przechodzić "szkolenia" w klinice aborcyjnej George’a Tillera, lekarza aborcjonisty, zastrzelonego 31 maja 2009 roku w Wichita.
Według amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób w 2005 roku przeprowadzono ponad 820 tysięcy aborcji w USA. Około 2 proc. z nich dotyczyła 21. tygodnia lub późniejszego terminu ciąży. Nie wiadomo dokładnie, ile aborcji przeprowadza się w trzecim trymestrze ciąży. Carhart twierdzi, że sam takich aborcji wykonuje od 75 do 100 rocznie.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.