Z apelem do polskich rodzin i szkół, by wychowywały do wartości zwracają się biskupi polscy w liście pasterskim, opublikowanym z okazji III Tygodnia Wychowania.
Biskupi, przed rozpoczęciem roku szkolnego w liście pasterskim zwracają szczególną uwagę na potrzebę wychowania do wartości. Jako jego podstawę wskazują pokorę, która "jest przeciwieństwem pychy czyli przesadnego skupienia na sobie i umożliwia budowanie bezinteresownych, pozytywnych relacji z drugim człowiekiem".
W ocenie hierarchów, pokora oraz związane z nią cechy, takie jak: dobroć, cierpliwość, gotowość do wybaczania czy wierność są dziś szczególnie zagrożone "wszechobecną agresją, brutalnością słów i zachowań, a także bezwzględną walką o własne korzyści". Wskazują również na to, że "brak wychowania do podstawowych wartości prowadzi często do utraty sensu i celu życia, a nawet do relatywizmu moralnego".
Biskupi podkreślają, że wychowanie do wartości rozpoczyna się w rodzinie. Podkreślają wartość wspólnych rodzinnych spotkań, rozmów, posiłków i wypoczynku. "W rodzinie powinniśmy uczyć się zwracania do siebie z miłością, szacunkiem i serdecznością" - czytamy w liście Episkopatu.
Szkoła - według biskupów - powinna wspierać rodziców w wychowaniu dzieci. Przypominają jednocześnie, że "bez zgody rodziców nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami i wyznawanymi wartościami".
Wobec prób wprowadzania do polskich szkół edukacji seksualnej, biskupi apelują, by rodzice "czuwali nad tym, czego uczą się ich dzieci". Przypominają też, że preambuła ustawy o systemie oświaty mówi "o respektowaniu przez szkołę publiczną chrześcijańskiego systemu wartości".
O tym, by stawiać na wartości, hierarchowie przypominają również nauczycielom i wychowawcom. "Nauczyciel i wychowawca nie może być neutralny. Nie powinien więc zagubić właściwej hierarchii wartości, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym" - wskazują biskupi. Zachęcają wszystkie środowiska wychowawcze do wspólnego przeżywania zbliżającego się III Tygodnia Wychowania, który będzie obchodzony od 15 do 21 września. List ma być odczytany w kościołach 1 września.
Pełny tekst listu na następnej stronie
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.