Akcja Guzik w Małym Gościu ![][1] [1]: elementy/foto_16.jpg

„Pamiętam. Katyń 1940". Kampanię społeczno-edukacyjną pod takim tytułem przygotowało Narodowe Centrum Kultury, którego jednym z zadań jest kształtowanie świadomości obywatelskiej i historycznej Polaków. Do akcji przyłączył się Mały Gość Niedzielny.

Kampania „Pamiętam. Katyń 1940” jest przykładem jego praktycznej realizacji. Tysiącom oficerów zamordowanych w 1940 roku za wierność Rzeczypospolitej należy się pamięć. – Chcemy przywrócić społeczeństwu bohaterów, bez których nie byłoby wolnej Polski – powiedział Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Zbrodnia katyńska jest w naszej zbiorowej pamięci wciąż zbyt mało obecna – podkreśla Kazimierz M. Ujazdowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, który objął patronat nad przedsięwzięciem. Symbolem kampanii jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego, odnalezionego w lesie katyńskim. Pomysł na taki znak pamięci i identyfikacji z bohaterami Katynia zrodził się z inspiracji wierszem Zbigniewa Herberta „Guziki”. We wrześniowym numerze Małego Gościa czytelnicy znajdą replikę guzika oficerskiego. Redaktorzy proponują, by uczniowie przypięli guzik do mundurka szkolnego i nosili przynajmniej we wrześniu. By zapytali swoich rodziców, co wiedzą o Katyniu. By sami poznali historię zbrodni katyńskiej, dokonanej na ok. 22 tysiącach polskich oficerów, lekarzy, urzędników, nauczycieli, inżynierów, dziennikarzy i księży. Elementem edukacyjnym kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” jest projekt „Lekcja Katyńska” przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Wydawnictwem Nowa Era. Część medialna kampanii rozpoczęła się 16 sierpnia 2007 r. w głównych miastach Polski, gdzie na ulicach pojawiły się billboardy. Zarówno treść plakatów, jak i scenariusze spotów wzorowane są na listach do oficerów więzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Termin inauguracji etapu medialnego kampanii nie został wybrany przypadkowo. Sierpień jest miesiącem, w którym zawarto pakt Ribbentrop–Mołotow, który był przyczynkiem do zbrodni katyńskiej. Artystycznym dopełnieniem kampanii będzie nowy film Andrzeja Wajdy „Katyń”, którego premiera zaplanowana jest na 17 września br.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »