Hiszpania: Protest wobec szkolnej indoktrynacji

Sprzeciw sumienia zgłaszają hiszpańscy rodzice zapowiadając, że nie zgodzą się, by ich dzieci uczęszczały na lekcje wychowania obywatelskiego. Przedmiot ten jest obowiązkowy.

Szacuje się, że w najbliższym roku szkolnym powinno na niego uczęszczać ponad 200 tys. uczniów. Na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego polemika wybuchła z nową mocą. Tymczasem kolejni rodzice żądają zwolnienia dzieci z obowiązku uczęszczania na lekcje wychowania obywatelskiego. Minister edukacji Mercedes Cabrera wyraziła 30 sierpnia nadzieję, że liczba takich przypadków nie będzie rosła, ponieważ z punktu widzenia prawnego tworzy się „skomplikowana sytuacja”. Zdaniem minister celem przedmiotu jest jedynie „formowanie odpowiedzialnych obywateli w systemie demokratycznym”. Według niej, przedmiot jest też zgodny zarówno z prawem wolności rodziców do decydowania o charakterze formacji dzieci, jak i z prawem do edukacji. Zupełnie przeciwnego zdania jest Hiszpańskie Forum Rodziny. Według niego nowy przedmiot nie tylko ogranicza te prawa, ale stanie się narzędziem do przekazywania ideologii obecnego rządu. Forum popiera składanie deklaracji sprzeciwu sumienia. Do tej pory jest ich już ok. 15 tys., najwięcej w Madrycie, Andaluzji i Kastylii-La Manchy. Na jesień Hiszpańskie Forum Rodziny zapowiada też manifestację przeciwko przedmiotowi wychowania obywatelskiego. Z kolei federacja szkół katolickich „FERE-CECA”, która w swoim czasie wyraziła sprzeciw wobec przedmiotu wychowania obywatelskiego, uważa, że należy go uczyć, skoro ustawa o szkolnictwie została przyjęta. Niemniej – jak zaznacza - treść przedmiotu zostanie dopasowana do charakteru szkoły katolickiej. Sekretarz generalny FERE-CECA, Manuel de Castro, zapowiedział także publikację specjalnego „przewodnika”, który będzie zawierał prezentację poszczególnych tematów z punktu widzenia Kościoła katolickiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »