Aborygeńska Droga Krzyżowa

Prestiżową nagrodę australijską im. Williama Blake'a otrzymała aborygeńska artystka Shirley Purdie za pracę przestawiającą 14 stacji Drogi Krzyżowej, namalowaną tradycyjną techniką za pomocą ochrowej farby - donosi ABC News.

Praca, którą wyróżniono spośród ponad pół tysiąca innych zgłoszonych do konkursu, przypomina abstrakcyjne wzory geometryczne i obrysy dłoni. W środku nieforemnych brył znajdą się ascetycznie przedstawione figury nawiązujące do ewangelicznych postaci. Użyto tu tradycyjnych kolorów stosowanych od wieków przez Aborygenów: ceglastej czerwieni, żółtego, białego i czarnego. Otrzymano je dzięki takim naturalnym barwnikom jak ochra, kaolin lub sadza. Ks. Rod Pattenden, prezes Towarzystwa im. Blake'a, które sprawuje pieczę na dorocznym konkursem, przyznał, że dzieło aborygeńskiej artystki jest wyjątkowe również z tego powodu, iż upamiętnia masakrę etnicznej ludności Australii dokonaną w czasie zasiedlania kontynentu przez białych. "Praca ta łączy elementy historii cywilizacji zachodniej i jest jednoczenie emocjonalną odpowiedzią na traumę, jaka był udziałem tutejszej społeczności aborygeńskiej" - wyjaśnił duchowny. W uzasadnieniu swego werdyktu jury podkreśliło, że praca Purdie działa mocno na wyobraźnie poprzez kolor, fakturę i uczucie. Artystka pochodzi z miejscowości Warmun w zachodniej części Australii. Jest katoliczką. Nagroda im. Williama Blake'a za dzieło artystyczne o tematyce religijnej lub duchowej, przyznawana jest od 1951 r. Jej wysokość to 15 tys. dolarów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  15°C Sobota
  dzień
  wiecej »