Deklaracja Praw Człowieka Poczętego

Przedstawiciele Kościoła katolickiego, prawnicy, politycy oraz członkowie stowarzyszeń rodziców i organizacji pozarządowych w Meksyku podpisali Deklarację Praw Człowieka Poczętego.

Jest to odpowiedź na toczącą się w tym kraju dyskusję w sprawie zmian w prawie dotyczących możliwości dokonywania aborcji. Dokument podkreśla przede wszystkim, że każde dziecko poczęte jest pełnoprawnym człowiekiem, który ma prawo do życia. Deklaracja jest wynikiem pracy ponad stu specjalistów w dziedzinie prawa, bioetyki, medycyny oraz oświaty i wychowania, którzy od czerwca rozważali zagadnienie prawa do życia osób od chwili poczęcia. Głównym inicjatorem projektu jest rektor sanktuarium w Guadalupe ksiądz prałat Pedro Agustin Rivera Diaz. Pełny tekst Deklaracji trafi do meksykańskiego Kongresu jako głos w dyskusji w sprawie poprawki do obowiązującej obecnie Ogólnej Ustawy o Zdrowiu i do art. 4 Konstytucji Meksykańskiej. Dokument trafi także do różnych instytucji zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych w Meksyku oraz do organizacji międzynarodowych, łącznie z ONZ i UNESCO. Jedna z sygnatariuszek dokumentu posłanka Beatriz Garcia Reyes podkreśla, że obrona życia i praw osób najbardziej bezbronnych, jakimi są dzieci poczęte, ma wymiar ponadczasowy. Jak wyjaśniła, reforma ustawy o zdrowiu konieczna jest także po to, aby ściśle określić w prawie dziecko poczęte jako jednostkę i osobę. W deklaracji zaproponowano również ogłoszenie przypadającej 8 grudnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny jako Światowego Dnia Dziecka Poczętego. Ma to na celu wspieranie kultury szanującej życie ludzkie od jego poczęcia aż po naturalną śmierć.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław M.
  05.09.2007 12:28
  Tekst Deklaracji znajduje się na stronie Projektu http://www.derechosdelconcebido.org.mx/declaracion.html
  oczywiście w jęz. hiszpańskim. Dostępna jest również ulotka promująca tę inicjatywę oraz przypominająca iż 8 grudnia jest Światowym Dniem Praw Dzieci Poczętych.
  A tu jest logo Projektu:
  http://www.derechosdelconcebido.org.mx/imagenes/Logo-derechos-del-concebido.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  27°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »