Pomogli franciszkanom z Rosji

Sanoczanie licznie wzięli udział w kweście na rzecz franciszkanów pracujących w Sankt Petersburgu w Rosji. W sumie udało się zebrać 6 tys. zł.

We franciszkańskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanoku gościli dwaj polscy franciszkanie - o. Mirosław Pikus OFMConv. i br. Jan Hruszowiec OFMConv. Ci dwaj zakonnicy od kilu lat mieszkają w Rosji, należą do Kustodii św. Franciszka z Asyżu, w której pracuje blisko trzydziestu franciszkanów z Rosji, Białorusi, Polski i Stanów Zjednoczonych. Polscy franciszkanie pomagają tamtejszym zakonnikom w odtworzeniu życia franciszkańskiego. Zakonnicy nie kryli zaskoczenia wysokością zebranej kwoty. - Jesteśmy zdumieni i wprost zawstydzeni ofiarnością sanoczan, dlatego zrewanżowaliśmy się rozdawanymi materiałami informacyjnymi o naszej pracy, płytami kompaktowymi, które wydał nasz zespół franciszkański z Rosji. Obiecujemy także pamiętać o sanoczanach podczas modlitwy - powiedział br. Hruszowiec. Początki obecności franciszkanów na terenie Rosji sięgają XIII stulecia. Od początku lat 90. XX wieku do Rosji zaczęli przybywać franciszkanie z Polski, którzy podejmują różnorakie działania mające na celu odrodzenie się zakonu na tych ziemiach, po dotkliwych stratach i prześladowaniach od czasów rewolucji październikowej w 1917 r. Brat Hruszowiec jest klerykiem w międzynarodowym seminarium duchownym w Sankt Petersburgu, w którym studiują klerycy diecezjalni i zakonni - klaretyni, werbiści i franciszkanie - z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Litwy i Polski. Jest to jedyne seminarium na terenie całej Rosji, podzielonej na cztery ogromne diecezje katolickie: moskiewską, saratowską, nowosybirską oraz irkucką.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »